16 oktyabr kuni Oq uyda o‘tkazilgan matbuot anjumanida AQSh prezidenti Donald Tramp Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushga doir muhim bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezidentning ta’kidlashicha, Vashington mojaroni keng ko‘lamli global urushga aylantirmaslik uchun barcha zarur choralarni ko‘rmoqda. U uchinchi jahon urushi yuzaga kelishi mumkinligini tan olgan bo‘lsa-da, bunday holat hech qachon sodir bo‘lmasligini ta’kidladi.
Trampning fikricha, hozirgi vaziyat avvalgi ma’muriyat tomonidan qilingan siyosiy xatolar natijasidir. U ayniqsa Ukraina bo‘yicha ilgari olib borilgan siyosatni “to‘liq chalkashlik” deb baholadi va bu mojaroni insonlarning ruhiy holatini saqlab qolish maqsadida tugatish zarurligini ta’kidladi.
AQSh prezidenti urushning Yevropa tinchligiga tahdid solayotganini, shuning uchun ham bu borada faol harakat qilayotganini bildirdi. Shuningdek, Tramp Vladimir Putin bilan Budapeshtda uchrashuv o‘tkazilishi rejalashtirilgani haqida ma’lumot berdi.
Uchrashuv ehtimol ikki hafta ichida amalga oshiriladi. Muzokaralarda AQSh davlat kotibi Marko Rubio, vitse-prezident Jey Di Vens va maxsus vakil Stiv Uitkoff ishtirok etadi.
Trampning bayonoti Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi muzokaralarning yana faollashishiga turtki bo‘lishi mumkin deb baholanmoqda. Tahlilchilarning fikricha, AQShning yangilangan pozitsiyasi Yevropa xavfsizligida yangi bosqichni boshlab beradi.
Tramp esa o‘z missiyasini inson hayotini saqlab qolish va tinchlikni tiklash vazifasi sifatida ko‘rsatmoqda. Bu jarayonda AQShning yetakchi rol o‘ynashi muhim hisoblanadi.
Umuman olganda, prezidentning so‘zlari muloqot va diplomatiya yo‘li bilan mojaroni hal qilishga intilishni bildiradi.

Трамп отказался превращать войну в глобальный конфликт
16 октября на пресс-конференции в Белом доме президент США Дональд Трамп сделал важное заявление относительно войны между Россией и Украиной. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам президента, Вашингтон принимает все необходимые меры, чтобы не превратить конфликт в масштабную глобальную войну. Хотя он признал возможность начала третьей мировой войны, Трамп подчеркнул, что такого никогда не произойдет.
По мнению Трампа, нынешняя ситуация является результатом политических ошибок предыдущей администрации. Он особенно охарактеризовал политику в отношении Украины как «полный беспорядок» и подчеркнул необходимость завершения конфликта ради сохранения психического здоровья людей.
Президент США отметил, что война угрожает миру в Европе, поэтому он активно действует в этом направлении. Также Трамп сообщил о планируемой встрече с Владимиром Путиным в Будапеште.
Встреча, вероятно, состоится в течение двух недель. В переговорах примут участие госсекретарь США Марко Рубио, вице-президент Джей Ди Вэнс и специальный представитель Стив Уиткофф.
Заявление Трампа может стать стимулом для возобновления переговоров между Россией и Украиной. По мнению аналитиков, обновленная позиция США откроет новую страницу в обеспечении безопасности Европы.
Трамп же рассматривает свою миссию как задачу сохранить человеческие жизни и восстановить мир. В этом процессе важна ведущая роль США.
В целом слова президента свидетельствуют о стремлении разрешить конфликт путем диалога и дипломатии.