Zelenskiy Vashingtonga mudofaa hamkorligi uchun keldi
Zelenskiyni olib kelgan samolyot Endryus harbiy-havo kuchlari bazasiga qo‘ndi. Tashrif davomida prezident Amerika mudofaa kompaniyalari vakillari bilan muhim muzokaralar o‘tkazadi.
Uchrashuvlarda Ukraina uchun havo hujumidan mudofaa tizimlarini qo‘shimcha yetkazib berish, xavfsizlik va mudofaa sohasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilinadi. Shuningdek, Zelenskiy energetika kompaniyalari rahbarlari bilan ham uchrashib, Rossiyaning energetik infratuzilmalarga qarshi zarbalarini hisobga olgan holda Ukraina barqarorligini ta’minlash yo‘llarini ko‘rib chiqadi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya har kuni mamlakatning energetika tizimiga zarar yetkazmoqda, biroq Ukraina bu holatga qaramay, tizimning uzluksiz ishlashini ta’minlash uchun barcha choralarni ko‘rmoqda. 17 oktabr kuni Ukraina rahbari Oq uyda AQSh prezidenti Donald Tramp bilan uchrashadi.
Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlik va Ukrainaga yangi harbiy yordam masalalari muhim mavzular bo‘ladi. Zelenskiy Yaqin Sharqdagi urush va terror xavfini kamaytirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarning Rossiya va Ukraina mojarosini hal qilishga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ta’kidladi.
Bundan tashqari, Ukraina prezidenti Trampning Tomahawk qanotli raketalarini Kievga yetkazib berish taklifini ham muhokama qiladi. Zelenskiyning aytishicha, Ukraina ushbu qurolni faqat harbiy obyektlarga qarshi foydalanishni rejalashtirmoqda.
Prezident Tramp avvalroq 2500 kilometrgacha uchish radiusiga ega Tomahawk raketalarini Ukrainaga berish imkoniyatini muhokama qilayotganini bildirgan edi. Bu masala 17 oktabr kuni bo‘lib o‘tadigan muzokaralarda asosiy kun tartibiga kiritiladi.
Zelenskiyning Vashingtonga tashrifi Ukraina va AQSh munosabatlarida yangi strategik bosqichni boshlashiga umid qilinmoqda. Ayniqsa, mudofaa sohasidagi qo‘shma loyihalar va iqtisodiy barqarorlik yo‘nalishida hamkorlik yanada mustahkamlanishi kutilmoqda.

Зеленский приехал в Вашингтон для сотрудничества в области обороны
Президент Украины Владимир Зеленский вечером 16 октября прибыл с официальным визитом в столицу США Вашингтон. Об этом сообщает Zamin.uz.
Самолет с Зеленским приземлился на базе военно-воздушных сил Эндрюс. В ходе визита президент проведет важные переговоры с представителями американских оборонных компаний.
На встречах будут обсуждаться вопросы дополнительной поставки систем противовоздушной обороны для Украины, расширения сотрудничества в области безопасности и обороны. Также Зеленский встретится с руководителями энергетических компаний и рассмотрит пути обеспечения устойчивости Украины с учетом ударов России по энергетической инфраструктуре.
По словам президента, Россия ежедневно наносит ущерб энергетической системе страны, однако Украина предпринимает все меры для обеспечения ее бесперебойной работы. 17 октября глава Украины встретится в Белом доме с президентом США Дональдом Трампом.
На встрече важными темами станут сотрудничество между двумя государствами и вопросы новой военной помощи Украине. Зеленский подчеркнул, что работа по снижению риска войны и терроризма на Ближнем Востоке может положительно повлиять на разрешение конфликта между Россией и Украиной.
Кроме того, президент Украины обсудит с Трампом предложение о поставке в Киев крылатых ракет Томагавк. По словам Зеленского, Украина планирует использовать это оружие только против военных объектов.
Ранее президент Трамп заявил, что рассматривает возможность передачи Украине ракет Томагавк с радиусом действия до 2500 километров. Этот вопрос будет включен в повестку переговоров 17 октября.
Визит Зеленского в Вашингтон надеются ознаменует новый стратегический этап в отношениях между Украиной и США. Ожидается, что особенно укрепится сотрудничество в области совместных оборонных проектов и экономической стабильности.