Mohan Lal tirik holda dafn marosimini o‘tkazdi
Hindistonning Bixar shtatidagi Gaya tumanining Konchi qishlog‘ida 74 yoshli sobiq harbiy Mohan Lal o‘zining dafn marosimini tirikligida o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bunday harakat bilan odamlarning o‘limiga qanday munosabatda bo‘lishini va kim chin dildan qayg‘urishini ko‘rishni maqsad qilganini ma’lum qildi. Mohan Lal o‘zini marhum sifatida tobutga yotqizib, an’anaviy dafn marosimi tartibida qishloq ko‘chalarida marosim o‘tkazdi.
Ushbu tadbirda motam qo‘shiqlari yangradi va dafn urf-odatlariga to‘liq amal qilindi. Mohan Lal bu tadbirni o‘zi rejalashtirib, qishloq aholisining barchasini taklif etdi.
Odamlar yig‘lab, motam tutarkan, u kutilmaganda tobutdan turib, ishtirokchilarni hayratda qoldirdi. So‘ngra ramziy haykalcha yoqilib, katta ziyofat uyushtirildi.
Uning aytishicha, odamlar o‘lganidan keyin tobutni ko‘tarishadi, u esa tirikligida xalqining hurmatini va mehrini his qilishni istagan. Qishloq aholisi Mohan Lalni hurmat qiladi, chunki u yomg‘ir mavsumida dafn muammosini yengillashtirish uchun zamonaviy krematoriy qurdirgan.
Bu tufayli uni insofli va xalqparvar inson deb bilishadi. Hindiston OAVlari uning bunday harakatini o‘ziga bo‘lgan e’tibor va mehr yetishmasligi bilan izohlagan.
Bu voqea qishloqda katta shov-shuvlarga sabab bo‘ldi va ko‘pchilik uni hayot va o‘lim haqida o‘ylantiruvchi hodisa deb baholadi. Mohan Lal hozirda ham faol hayot kechirmoqda va o‘zini “bir bor o‘lgan, endi haqiqatan tirik” deb hazil bilan ataydi.

Мохан Лал провел церемонию похорон при жизни
В деревне Кончи района Гая штата Бихар в Индии 74-летний бывший военный Мохан Лал провел собственные похороны будучи живым. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он заявил, что своей акцией хотел увидеть, как люди относятся к смерти и кто искренне скорбит. Мохан Лал улегся в гроб как покойник и провел церемонию похорон по традиционному обряду по улицам деревни.
На этом мероприятии звучали траурные песни и полностью соблюдались обычаи похорон. Мохан Лал сам организовал это событие и пригласил всех жителей деревни.
Люди плакали и скорбели, когда он неожиданно встал из гроба, удивив присутствующих. Затем был зажжен символический факел, и устроили большой пир.
По его словам, люди поднимают гроб после смерти, а он хотел почувствовать уважение и любовь своего народа при жизни. Жители деревни уважают Мохана Лала, потому что он построил современный крематорий, чтобы облегчить проблему похорон в сезон дождей.
За это его считают честным и народолюбивым человеком. Индийские СМИ объяснили его поступок недостатком внимания и любви к себе.
Это событие вызвало большой резонанс в деревне, и многие оценили его как событие, заставляющее задуматься о жизни и смерти. Мохан Лал по-прежнему ведет активный образ жизни и с юмором называет себя «один раз умершим, теперь по-настоящему живым».