Oysuluv zo‘rlab o‘ldirildi, gumonlanuvchi ushlangan
17 yoshli Oysuluvning so‘nggi soatlari haqida ma’lumotlar aniqlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U kunduzgi soat taxminan 13:00 da Darxon qishlog‘i yaqinidagi olma bog‘iga olib borilgan va u yerda zo‘rlangan. Keyin jabrlanuvchi Jenish qishlog‘idagi otasining uyiga olib kelinib, yana zo‘rlikka uchragan.
Soat 15:30 da Qoji-Say qishlog‘i hududida gumonlanuvchi Oysuluvni bo‘g‘ib o‘ldirgan. Keyin uning telefonini Issiqko‘lga tashlab, u yerda qoldirgan.
Jasadni avtomobilga joylab, Boom darasi yo‘liga chiqqan. Soat 18:00 dan 19:00 gacha Keminning Cho‘loq qishlog‘i atrofida jasadni qoldirib, Bishkekka yo‘l olgan.
Shu kuni kechqurun soat oltida Oysuluvning qarindoshlari uning yo‘qolganini xabar qilishgan. Oilasi xavotirga tushib, qidiruv ishlarini boshlagan.
Keyinchalik Qirg‘iziston Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati gumonlanuvchi Qumarbek Abdirov tez orada ushlanganini tasdiqladi. Hozirda uning jinoyatga aloqadorligi bo‘yicha tergov ishlari olib borilmoqda.
IIV ma’lumotiga ko‘ra, Abdirov ilgari ham jinoiy ishlar bilan bog‘liq bo‘lgan, jumladan 2014 yilda 18 yoshli Kamila Duysheboyevaga nisbatan sodir etilgan jinoyat. Qumarbek Abdirov 1984 yilda tug‘ilgan.
U Yetti-O‘g‘uz tumanida tug‘ilgan, ammo Bishkekda o‘sgan. U oilali va uch nafar farzandi bor, ularning yoshlari 14, 9 va 7 da.
Abdirov ilgari ham jinoiy javobgarlikka tortilgan. 2006 yilda talonchilik uchun jarimaga tortilgan, bu holatda ayollarga hujum qilgani qayd etilgan.
2016 yilda esa odam o‘ldirishga urinish bo‘yicha tergov qilingan. Shu yili Ko‘k-Jarda bir qizning boshiga urib, telefonini olib qochgani uchun ham sudlangan.
Jabrlanuvchi va uning yaqinlari uning ozodlikda qolishiga norozilik bildirgan. 2015 yilda yana bir ayol Abdirov bilan Honda Stream avtomobilida ketgan va o‘sha kuni qaytmagan.
So‘rovda aytilishicha, u zo‘rlangan. Ushbu holat yuzasidan militsiya tomonidan tergov ishlari olib borilgan.
Sud jarayonida ayrim shaxslar gumonlanuvchining jinoyatlarni taksi xizmatlari orqali amalga oshirgani haqida ma’lumotlar bergan. Ushbu voqea ko‘plab savollar va og‘ir tuyg‘ularni yuzaga keltirdi.
Tergov natijalari hamda sud hukmi jamoatchilik tomonidan diqqat bilan kuzatilmoqda. Bu holat kelajakda jinoyatchilikka qarshi kurashni yanada kuchaytirishga xizmat qiladi.

Ойсулув была насильно убита, подозреваемый задержан
Её примерно в 13:00 отвезли в яблоневый сад возле села Дархон, где её изнасиловали. Затем пострадавшую привезли в дом её отца в село Жениш, где она снова подверглась насилию.
В 15:30 в районе села Кожи-Сай подозреваемый задушил Ойсулув. Затем он выбросил её телефон в Иссык-Куль и оставил там.
Тело поместили в автомобиль и направились к дороге в долину Бум. С 18:00 до 19:00 оставили тело в районе села Чолок Кеминского района и отправились в Бишкек.
В тот же день вечером около шести часов родственники сообщили о пропаже Ойсулув. Семья забеспокоилась и начала поиски.
Позже пресс-служба Министерства внутренних дел Кыргызстана подтвердила, что подозреваемый Кумарбек Абдиров был задержан в ближайшее время. В настоящее время ведётся расследование его причастности к преступлению.
По данным МВД, Абдиров ранее был связан с уголовными делами, в том числе в 2014 году по преступлению в отношении 18-летней Камилы Дуйшебоевой. Кумарбек Абдиров родился в 1984 году.
Он родился в районе Етти-Огуз, но вырос в Бишкеке. Женат, имеет троих детей в возрасте 14, 9 и 7 лет.
Абдиров ранее привлекался к уголовной ответственности. В 2006 году был оштрафован за грабёж, при этом отмечалось нападение на женщин.
В 2016 году проходил расследование по попытке убийства. В том же году был осуждён за то, что в Кок-Жар ударил девушку по голове и украл её телефон.
Пострадавшая и её близкие выражали недовольство тем, что он оставался на свободе. В 2015 году ещё одна женщина уехала с Абдировым на автомобиле Honda Stream и в тот же день не вернулась.
По запросу сообщалось, что она была изнасилована. По этому факту милиция проводила расследование.
В судебном процессе некоторые лица предоставили информацию о том, что подозреваемый совершал преступления с помощью такси-сервисов. Этот случай вызвал множество вопросов и тяжёлых чувств.
Результаты расследования и судебное решение внимательно отслеживаются общественностью. Этот случай послужит усилению борьбы с преступностью в будущем.