U bunday chorani Xitoyning noyob yer elementlari eksportiga cheklovlar kiritgani bilan izohladi. Tramp o‘tgan hafta Xitoy mahsulotlariga 100 foizlik boj joriy etilganini e’lon qilgan edi va bu chorani majburiy deb atadi.
Shuningdek, u Xitoy bilan adolatli savdo kelishuvi zarurligini ta’kidladi. Prezident ikki haftadan so‘ng Janubiy Koreyada Xitoy rahbari Szi Szinpin bilan uchrashishini ham tasdiqladi.
Trampning so‘zlari fond bozoridagi tushkun kayfiyatni biroz yumshatdi va AQSh fond indekslari haftaning oxirgi savdo kunida o‘sish ko‘rsatdi. Bu holat savdo sohasidagi noaniqliklarni kamaytirishi mumkin.
Bojlar masalasi va savdo kelishuvi ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarda muhim ahamiyatga ega bo‘lib, iqtisodiy barqarorlik uchun hal qiluvchi omil hisoblanadi.

Трамп сказал, что китайские пошлины не будут длиться долго
Президент США Дональд Трамп заявил, что 100-процентные тарифы на импорт из Китая не будут длиться долго. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он объяснил такую меру ограничениями Китая на экспорт редкоземельных элементов. На прошлой неделе Трамп объявил о введении 100-процентных тарифов на китайские товары и назвал эту меру обязательной.
Кроме того, он подчеркнул необходимость справедливого торгового соглашения с Китаем. Президент также подтвердил, что через две недели встретится с лидером Китая Си Цзиньпином в Южной Корее.
Слова Трампа несколько смягчили пессимизм на фондовом рынке, и американские фондовые индексы выросли в последний торговый день недели. Это может снизить неопределённость в торговой сфере.
Вопрос тарифов и торгового соглашения имеет важное значение в отношениях между двумя странами и является решающим фактором для экономической стабильности.