Tramp va Zelenskiy dron hamkorligini muhokama qildi
Vashingtondagi Oq uyda AQSh prezidenti Donald Tramp va Ukraina rahbari Volodimir Zelenskiy o‘rtasida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv davomida asosan Ukrainadagi urush, qurol-yarog‘ masalalari va ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikning yangi yo‘nalishlari muhokama qilindi. Tramp matbuotga bergan bayonotida Ukrainaga Tomahawk qanotli raketalarini yetkazib berish masalasiga to‘xtalar ekan, bunday kuchli qurollardan foydalanishga hojat qolmasligiga umid bildirdi.
U jarayonni soddalashtirishga harakat qilayotganini, urushni Tomahawksiz ham tugatish mumkinligini ta’kidladi. Zelenskiy esa zamonaviy urushni texnologik mojaro deb atab, mamlakatga ko‘proq dronlar kerakligini aytdi.
Unga ko‘ra, Ukraina nafaqat qurol-yarog‘, balki yangi texnologiyalar sohasida ham ehtiyoj sezmoqda. Shuning uchun AQSh bilan birgalikda dron ishlab chiqarishni taklif qildi.
Tramp bu taklifni ijobiy qabul qilib, AQShning dron texnologiyalariga qiziqishi yuqori ekanini qayd etdi. Uning fikricha, dronlar urushni tugatishda tez va samarali vosita bo‘lishi mumkin.
U Tomahawk raketalaridan ko‘ra dronlarni afzal ko‘rishini bildirdi. Prezident Tramp shuningdek, Rossiya rahbari Vladimir Putinning urush tugashini istashini aytdi va Budapeshtda bo‘lib o‘tadigan uchrashuv ehtimol Zelenskiysiz o‘tishini ma’lum qildi.
Oldinroq Tramp Rossiya bilan muzokaralar samara bermasa, Ukrainaga raketalar yetkazilishi mumkinligini bildirgan edi. Moskva esa Ukrainaga Tomahawk raketalarining berilishiga qat’iyan qarshi chiqmoqda.
Vladimir Putin bu qurollarning jang maydonidagi vaziyatni tubdan o‘zgartirmasligini, ammo AQSh va Rossiya munosabatlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishini ta’kidladi. Uchrashuvdan so‘ng ikki davlat delegatsiyalari ikki tomonlama hamkorlik va iqtisodiy aloqalarni kengaytirish bo‘yicha muzokaralarni davom ettirdi.
Bu uchrashuv siyosiy va iqtisodiy sohalarda hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan muhim qadam sifatida baholandi.

Трамп и Зеленский обсудили сотрудничество в области дронов
В Белом доме в Вашингтоне состоялась важная встреча между президентом США Дональдом Трампом и лидером Украины Владимиром Зеленским. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во время встречи главным образом обсуждались вопросы войны в Украине, вооружений и новые направления сотрудничества между двумя странами. В своем заявлении для прессы Трамп коснулся вопроса поставок Украине крылатых ракет Tomahawk, выразив надежду, что в использовании таких мощных вооружений не будет необходимости.
Он подчеркнул, что пытается упростить процесс и что войну можно завершить и без Tomahawk. Зеленский же назвал современную войну технологическим конфликтом и заявил, что стране нужно больше дронов.
По его словам, Украина нуждается не только в оружии, но и в новых технологиях. Поэтому он предложил совместное с США производство дронов.
Трамп положительно воспринял это предложение, отметив высокий интерес США к технологиям дронов. По его мнению, дроны могут стать быстрым и эффективным средством для завершения войны.
Он заявил, что предпочитает дроны ракетам Tomahawk. Президент Трамп также отметил, что лидер России Владимир Путин хочет окончания войны и сообщил, что встреча в Будапеште, вероятно, пройдет без Зеленского.
Ранее Трамп заявлял, что в случае неудачи переговоров с Россией Украине могут быть поставлены ракеты. Москва же категорически против поставок Украине ракет Tomahawk.
Владимир Путин подчеркнул, что эти вооружения не изменят кардинально ситуацию на поле боя, но окажут негативное влияние на отношения между США и Россией. После встречи делегации двух стран продолжили переговоры по расширению двустороннего сотрудничества и экономических связей.
Эта встреча была оценена как важный шаг, направленный на укрепление сотрудничества в политической и экономической сферах.