Madagaskarda yangi prezident harbiy to‘ntarishdan keyin qasamyod qildi
Madagaskarda yuz bergan so‘nggi siyosiy voqealar mamlakat tarixida yangi sahifani ochdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Harbiy to‘ntarishdan so‘ng 51 yoshli polkovnik Maykl Randrianirina rasmiy ravishda mamlakatning yangi prezidenti sifatida qasamyod qildi. Konstitutsiyaviy sud 17 oktyabr kuni uni “respublika tiklanishi davri rahbari” deb tan oldi.
Randrianirina boshchiligidagi Capsat maxsus bo‘linmasi 14 oktyabrda hokimiyatni egallashini e’lon qilgan edi. Endilikda u davlat rahbari sifatida o‘tish davrida mamlakatni boshqarishni o‘z zimmasiga oldi.
Yangi prezident sud tomonidan belgilangan 60 kunlik muddatni rad etdi va saylovlar 18 dan 24 oygacha bo‘lgan muddat ichida o‘tkazilishini ma’lum qildi. Uning fikricha, Madagaskar fuqarolik boshqaruviga qaytishdan oldin chuqur islohotlar bosqichidan o‘tishi zarur.
Inauguratsiya marosimida fuqarolik kiyimida so‘zlagan Randrianirina bu voqeani “tarixiy burilish nuqtasi” deb atadi. U yosh avlodning ijtimoiy va iqtisodiy talablariga javob berishni, shuningdek mamlakatda barqarorlikni ta’minlashni va’da qildi.
Tantanali marosimda Germaniya, Fransiya, Amerika Qo‘shma Shtatlari, Xitoy va Rossiyadan yuqori martabali harbiylar, diplomatlar hamda siyosatchilar qatnashdi. Bu yangi hukumatning xalqaro maydonda katta e’tibor qozonganidan dalolat beradi.
Shu bilan birga, Madagaskarning sobiq prezidenti Andri Radzuelina ommaviy noroziliklardan keyin mamlakatni tark etgani ma’lum qilindi. Parlament uni hokimiyatdan chetlatgan bo‘lsa-da, Radzuelina vakillari uni hanuz “qonuniy davlat rahbari” deb hisoblamoqda.
Ma’lumot uchun, Radzuelina 2009 yilda to‘ntarish orqali hokimiyatga kelgan va 2019 yildan beri mamlakatni boshqarib kelayotgan edi. Endi Madagaskar yangi harbiy rahbarlik ostida yangi siyosiy yo‘lni boshlab bermoqda.
Yangi prezidentning so‘zlariga ko‘ra, Madagaskar “yangi boshlanish ostonasida turibdi” va u xalqaro hamjamiyat hamda xalq oldida islohotlar davrini boshlashga qat’iy qaror qilgan.

В Мадагаскаре новый президент принес присягу после военного переворота
Последние политические события на Мадагаскаре открыли новую страницу в истории страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
После военного переворота 51-летний полковник Майкл Рандрианирина официально принес присягу в качестве нового президента страны. Конституционный суд 17 октября признал его «главой периода восстановления республики».
Специальное подразделение Capsat под руководством Рандрианирина 14 октября объявило о захвате власти. Теперь он взял на себя управление страной в переходный период в качестве главы государства.
Новый президент отверг установленный судом срок в 60 дней и объявил, что выборы пройдут в период от 18 до 24 месяцев. По его мнению, Мадагаскар должен пройти этап глубоких реформ перед возвращением к гражданскому управлению.
На церемонии инаугурации, выступая в гражданской одежде, Рандрианирина назвал это событие «историческим поворотным моментом». Он пообещал отвечать социальным и экономическим требованиям молодого поколения, а также обеспечить стабильность в стране.
На торжественной церемонии присутствовали высокопоставленные военные, дипломаты и политики из Германии, Франции, Соединённых Штатов Америки, Китая и России. Это свидетельствует о большом международном внимании к новому правительству.
В то же время стало известно, что бывший президент Мадагаскара Андри Радзуэлина покинул страну после массовых протестов. Несмотря на то, что парламент отстранил его от власти, представители Радзуэлины по-прежнему считают его «законным главой государства».
Для справки, Радзуэлина пришёл к власти в 2009 году в результате переворота и управлял страной с 2019 года. Теперь Мадагаскар начинает новый политический путь под новым военным руководством.
По словам нового президента, Мадагаскар «стоит на пороге нового начала» и он твёрдо намерен начать период реформ перед международным сообществом и народом.