Jon Bolton maxfiy ma’lumotlarni noto‘g‘ri uzatishda ayblanmoqda
AQSh prezidenti milliy xavfsizlik bo‘yicha sobiq maslahatchisi Jon Bolton maxfiy ma’lumotlarni noto‘g‘ri ishlatish bilan bog‘liq ayblovlarni rad etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sud jarayoni 17 oktyabr kuni Merilend shtati, Grinbelt shahrida o‘tkazildi. Bolton sudda o‘zini aybsiz deb tan oldi va jurnalistlar bilan suhbatlashishdan bosh tortdi.
Keyinchalik u shaharni tark etmaslik sharti bilan ozod qilindi. Keyingi sud majlisi 21 noyabrga belgilangan.
Tergovga ko‘ra, Bolton 2021 yil iyul oyida Eron hukumati bilan bog‘liq shaxslar uning elektron pochtasiga kirgani haqida FTBga xabar bergan, ammo maxfiy ma’lumotlarni ushbu pochta orqali yuborganini yashirgan. Federal tergovchilar uning shaxsiy elektron pochtasi va messenjerlari orqali davlat siri hisoblangan ma’lumotlarni uzatganini aniqladi.
Ushbu ma’lumotlar orasida AQShning kelajakdagi harbiy harakatlari, xorijiy davlat rahbarlari bilan uchrashuvlar va mamlakat tashqi siyosatiga oid hujjatlar bor edi. Bolton bu hujjatlarni rafiqasi va qiziga ham yuborgan.
2025 yil 22 avgust kuni FTB Boltonning uyi va ish joyini tintuv qildi. Tintuv davomida ommaviy qirg‘in qurollari, AQShning BMTdagi missiyasi hamda strategik aloqalarga oid maxfiy hujjatlar topildi.
16 oktyabrda katta hakamlar hay’ati Boltonni maxfiy ma’lumotlarni noqonuniy saqlash va uchinchi shaxslarga uzatishda rasmiy aybladi. U sakkizta va o‘nta epizod bo‘yicha ayblanmoqda.
Har bir ayblov uchun 10 yilgacha qamoq jazosi belgilanishi mumkin. Jon Bolton Donald Tramp ma’muriyatida milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchi bo‘lib ishlagan va tashqi siyosatdagi qat’iy pozitsiyasi bilan tanilgan.
Uning ishi Vashingtonda katta siyosiy munozaralarga sabab bo‘ldi. Mutaxassislar fikricha, ushbu sud jarayoni AQShda maxfiy ma’lumotlar bilan bog‘liq tartib-intizomni kuchaytiradi hamda rasmiy shaxslar faoliyatiga nazoratni oshiradi.

Джон Болтон обвиняется в неправильной передаче секретной информации
Бывший советник по национальной безопасности президента США Джон Болтон отверг обвинения в неправильном использовании секретной информации. Об этом сообщает Zamin.uz.
Судебное заседание прошло 17 октября в городе Гринбелт, штат Мэриленд. Болтон признал себя невиновным и отказался общаться с журналистами.
Позже он был освобожден под условием не покидать город. Следующее судебное заседание назначено на 21 ноября.
По данным следствия, в июле 2021 года Болтон сообщил ФБР о том, что лица, связанные с правительством Ирана, получили доступ к его электронной почте, однако скрыл факт отправки секретной информации через эту почту. Федеральные следователи установили, что он передавал государственные секреты через личную электронную почту и мессенджеры.
Среди этих данных были документы о будущих военных действиях США, встречах с главами иностранных государств и внешнеполитических вопросах страны. Болтон также отправлял эти документы своей супруге и дочери.
22 августа 2025 года ФБР провело обыск в доме и рабочем месте Болтона. В ходе обыска были обнаружены документы, касающиеся оружия массового поражения, миссии США в ООН и стратегических связей.
16 октября коллегия присяжных официально обвинила Болтона в незаконном хранении и передаче секретной информации третьим лицам. Ему предъявлены обвинения по восьми и десяти эпизодам.
За каждое обвинение может быть назначено наказание до 10 лет лишения свободы. Джон Болтон работал советником по национальной безопасности в администрации Дональда Трампа и был известен своей жесткой позицией во внешней политике.
Его дело вызвало большие политические споры в Вашингтоне. По мнению экспертов, этот судебный процесс усилит дисциплину в обращении с секретной информацией в США и повысит контроль над деятельностью официальных лиц.