Loyiha Bavariya hududida amalga oshirilgan bo‘lib, uning quvvati 1870 kilovattni tashkil etadi. Yillik energiya ishlab chiqarish hajmi esa 2 million kilovatt soatga teng.
Ushbu ko‘rsatkich yuzlab xonadonlarni barqaror elektr energiyasi bilan ta’minlash imkonini beradi. Stansiyaning asosiy yangiligi Skipp-Float nomli tizimda namoyon bo‘ladi.
Bu tizim orqali quyosh panellari vertikal holatda o‘rnatiladi. Bunday joylashuv quyosh nurini kunning ertalab va kechki paytlarida ham samarali qabul qilish imkonini yaratadi.
Natijada elektr energiyasi ishlab chiqarish barqaror va yuqori darajada bo‘ladi. Shuningdek, ushbu texnologiya suv muhitiga zarar yetkazmaydi.
Tizim suv havzasining atigi 4,65 foizini egallaydi. Bu esa ekologik barqarorlikni ta’minlashda muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.
Shu bilan birga, loyiha atrof-muhitni himoya qilish va energiya samaradorligini oshirishga qaratilgan innovatsion yechim sifatida e’tirof etilmoqda.

В Германии запущена первая вертикальная солнечная электростанция
Компания SINN Power из Германии запустила первую в мире вертикальную плавающую солнечную электростанцию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Проект реализован в регионе Бавария, его мощность составляет 1870 киловатт. Годовой объем производства энергии равен 2 миллионам киловатт-часов.
Этот показатель позволяет обеспечить стабильным электричеством сотни домов. Основное новшество станции проявляется в системе под названием Skipp-Float.
С помощью этой системы солнечные панели устанавливаются в вертикальном положении. Такое расположение позволяет эффективно принимать солнечный свет утром и вечером.
В результате производство электроэнергии становится стабильным и высоким. Кроме того, эта технология не наносит вреда водной среде.
Система занимает всего 4,65 процента водоема, что имеет важное значение для обеспечения экологической устойчивости.
Кроме того, проект признан инновационным решением, направленным на защиту окружающей среды и повышение энергоэффективности.