Dakka aeroportida yukxona bo‘limida yong‘in yuz berdi
Bangladesh poytaxti Dakkadagi Hazrat Shahjalal xalqaro aeroportida 18-oktyabr kuni katta yong‘in yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yong‘in aeroportning yuklar saqlanadigan bo‘limida soat 14:30 atrofida boshlangan. Hodisa sabab barcha parvozlar vaqtincha to‘xtatildi va yo‘lovchilar xavfsiz hududlarga evakuatsiya qilindi.
Yong‘inni o‘chirish uchun 36 ta maxsus guruh, jumladan aeroportning ichki yong‘in xizmati va Bangladesh havo kuchlari jalb etildi. Aeroport direktori Masudul Hasan Masud holatni tasdiqlab, favqulodda choralar ko‘rilayotganini ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, barcha samolyotlar xavfsiz hududlarga yo‘naltirilgan. Biman Bangladesh Airlines vakili Kavser Mahmudning aytishicha, yong‘in yukxona hududini to‘liq qamrab oldi.
Hodisa joyiga fuqarolik aviatsiyasi, yong‘in xizmati, dengiz va havo kuchlari hamda chegara qo‘riqlash bo‘linmalari yetib bordi. Inter-Services Public Relations tashkiloti ma’lumotiga ko‘ra, hozirda yong‘inni to‘liq bartaraf etish ishlari davom etmoqda.
Parvozlar vaqtincha bekor qilindi va ayrim samolyotlar Chattogrammadagi Shoh Amanat hamda Silhetdagi Osmoni xalqaro aeroportlariga yo‘naltirildi. Yuklar saqlanadigan omborda katta moddiy zarar yuz berdi.
Bangladesh Freight Forwarders Association direktori Nasir Uddinning aytishicha, xalqaro kurer xizmatlarining yuklari saqlanadigan hudud to‘liq yonib ketdi. Shuningdek, yaqinda kimyoviy omborxonalardan birida ham yong‘in sodir bo‘lgani ma’lum qilindi.
Hozircha halok bo‘lganlar yoki og‘ir jarohatlanganlar haqida rasmiy ma’lumot berilmagan. Yong‘in sabablari va kelib chiqishi bo‘yicha tergov ishlari boshlangan.

В грузовом отделении аэропорта Дакка произошел пожар
В международном аэропорту Хазрат Шахджалал в столице Бангладеш, Дакке, 18 октября произошёл крупный пожар. Об этом сообщил Zamin.uz.
Пожар начался около 14:30 в отделении для хранения грузов аэропорта. Из-за инцидента все рейсы были временно приостановлены, а пассажиры эвакуированы в безопасные зоны.
Для тушения пожара были привлечены 36 специальных групп, включая внутреннюю пожарную службу аэропорта и военно-воздушные силы Бангладеш. Директор аэропорта Масудул Хасан Масуд подтвердил ситуацию и сообщил о принятии чрезвычайных мер.
По его словам, все самолёты были направлены в безопасные зоны. Представитель Biman Bangladesh Airlines Кавсер Махмуд сообщил, что пожар полностью охватил грузовое отделение.
На место происшествия прибыли представители гражданской авиации, пожарной службы, морских и воздушных сил, а также пограничных войск. По данным организации Inter-Services Public Relations, в настоящее время продолжаются работы по полному устранению пожара.
Рейсы были временно отменены, некоторые самолёты перенаправлены в международные аэропорты Шох Аманат в Чаттограмме и Османи в Силхете. В складе для хранения грузов нанесён значительный материальный ущерб.
По словам директора Ассоциации грузоперевозчиков Бангладеш Насира Уддина, полностью сгорела зона хранения грузов международных курьерских служб. Также сообщается о недавнем пожаре в одном из химических складов.
Пока официальной информации о погибших или серьёзно пострадавших не поступало. Начато расследование причин и обстоятельств пожара.
Правительство и администрация аэропорта призвали население сохранять спокойствие и сообщили, что пожар взят под контроль. Тем не менее, деятельность аэропорта Дакки по обслуживанию рейсов временно ограничена.