Levitt jurnalistga keskin javob berdi, Tramp qo‘llab-quvvatladi
Bu safar voqea AQSh prezidenti Donald Trampning matbuot kotibi Kerolayn Levitt va HuffPost nashri vakili o‘rtasida yuz berdi. 17 oktyabr kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumani chog‘ida jurnalist Budapesht shahrining Tramp va Putin uchrashuvi uchun tanlanish sababi haqida savol berdi.
Savol oddiy ko‘ringan bo‘lsa-da, Levittning javobi kutilmagan va keskin bo‘ldi. U jurnalistga “Buni sening onang tanladi” deb javob qaytardi.
Bu so‘zlar zaldagilarni hayratga soldi. Levitt bundan to‘xtamay, jurnalistni keskin tanqid qildi.
Unga ko‘ra, HuffPost vakili “o‘ta so‘l qarashli yozuvchi” bo‘lib, hamkasblari orasida ham jiddiy qabul qilinmaydi. “Mediadagi odamlar buni senga aytmaydi, lekin ular shunday o‘ylaydi”, dedi u.
Matbuot kotibi jurnalistning savollarini “nosamimiy va ahmoqona” deb atadi va bunday “xolislikdan yiroq” savollardan charchaganini bildirdi. Ayni jurnalist 2021 yilda Donald Tramp haqida “foydali ahmoq” iborasi kiritilgan kitob yozgani bilan tanilgan.
Shu sababli ikki tomon o‘rtasidagi munosabatlar avvaldan tarang bo‘lgani taxmin qilinmoqda. Voqeadan so‘ng Tramp jurnalistlar bilan uchrashuvda o‘z kotibasini himoya qildi.
U Levittni almashtirish haqida savollarga qat’iyan rad javobini berdi. “Hech qachon bunday bo‘lmaydi”, dedi prezident.
Shu bilan birga, u kotibasi haqida shov-shuvli izoh ham berdi: “Bu yuz... va bu lablar pulemyot kabi ishlaydi, shunday emasmi?”, deb qo‘shimcha qildi.
Kerolayn Levitt o‘z faoliyatini Trampning 2024 yilgi saylov kampaniyasida matbuot kotibi sifatida boshlagan. Uning ish uslubi qat’iy va tajovuzkor deb baholanadi.
2025 yil yanvaridan u rasmiy ravishda Oq uy matbuot kotibi lavozimini egalladi. 28 yoshli Levitt bu lavozimni egallagan AQSh tarixidagi eng yosh shaxs sifatida tarixga kirgan.
Uning keskin bayonotlari ko‘pincha muhokama markaziga aylanadi. Ba’zilar uni jasur va ochiq so‘zli deb hisoblasa, boshqalar uni professional etika chegarasini buzishda ayblaydi.
Shu bilan birga, Trampning o‘z kotibasiga bo‘lgan ishonchi uning siyosiy jamoasi ichida mustahkam birlikni saqlab qolishini ko‘rsatadi. Jamoatchilik fikri esa ikki qismga bo‘lingan.
Bir qismi Levittning qat’iyatini olqishlasa, boshqalar uning qo‘pol munosabati AQSh Oq uyiga mos emas, deb hisoblaydi.

Levitt резко ответил журналисту, Трамп поддержал
На этот раз событие произошло между пресс-секретарём президента США Дональда Трампа Кэролайн Левитт и представителем издания HuffPost. Во время пресс-конференции 17 октября журналист задал вопрос о причине выбора Будапешта в качестве места встречи Трампа и Путина.
Хотя вопрос казался простым, ответ Левитт был неожиданным и резким. Она ответила журналисту: «Это выбрала твоя мама».
Эти слова удивили присутствующих. Левитт не остановилась на этом и резко раскритиковала журналиста.
По её словам, представитель HuffPost является «крайне левым писателем», которого даже среди коллег воспринимают несерьёзно. «Люди в медиа не говорят тебе этого, но они так думают», — сказала она.
Пресс-секретарь назвала вопросы журналиста «неискренними и глупыми» и выразила усталость от таких «далёких от объективности» вопросов. Этот же журналист известен тем, что в 2021 году написал книгу о Дональде Трампе, в которой использовал выражение «полезный дурак».
Поэтому предполагается, что отношения между сторонами изначально были напряжёнными. После инцидента Трамп на встрече с журналистами защитил свою пресс-секретаршу.
Он категорически отверг вопросы о её замене. «Такого никогда не будет», — сказал президент.
При этом он дал и колкий комментарий о своей помощнице: «Это лицо... и эти губы работают как пулемёт, не так ли?», — добавил он.
Кэролайн Левитт начала свою деятельность в качестве пресс-секретаря Трампа в избирательной кампании 2024 года. Её стиль работы оценивается как строгий и агрессивный.
С января 2025 года она официально занимает должность пресс-секретаря Белого дома. В 28 лет Левитт стала самым молодым человеком в истории США, занявшим эту должность.
Её резкие высказывания часто становятся предметом обсуждений. Некоторые считают её смелой и откровенной, другие обвиняют в нарушении профессиональной этики.
В то же время доверие Трампа к своей помощнице показывает, что внутри его политической команды сохраняется крепкое единство. Общественное мнение разделилось на две части.
Одна часть приветствует решительность Левитт, другая считает, что её грубое поведение не соответствует статусу Белого дома США.