G‘azoda tinchlikdan keyin hujumlar davom etmoqda
G‘azo hukumati matbuot xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, tinchlik kelishuvining imzolanishidan keyin Isroil tomonidan amalga oshirilgan hujumlar natijasida 38 nafar fuqaro halok bo‘lgan, yana 143 kishi jarohat olgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bayonnomada qayd etilishicha, G‘azo sektorida urush tugagani e’lon qilinganidan beri Isroil tomonidan 47 ta qonunbuzarlik sodir etilgan. Bir kun oldin Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu tinchlik kelishuvi mavjudligiga qaramasdan, mamlakat G‘azodagi barcha maqsadlariga erishishda davom etishini, xususan, HAMASni to‘liq yo‘q qilish niyatidan voz kechmasligini bildirgan edi.
Shuningdek, AQSH prezidentining tashabbusi bilan HAMAS va Isroil o‘rtasida tinchlik muzokaralarini boshlash bo‘yicha dastlabki qadamlar qo‘yilgan. Shu vaqt mobaynida HAMAS asirlarni va halok bo‘lganlarning jasadlarini Isroilga topshirgan, Isroil esa qo‘shinlarini xavfsiz hududlarga olib chiqqan.
Eslatib o‘tamiz, 13 oktyabr kuni Misrning Sharm ash-Shayx shahrida o‘tgan “Tinchlik sammiti” doirasida AQSH prezidenti Donald Tramp, Misr rahbari Abdulfattoh as-Sisi, Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an va Qatar amiri Tamim bin Hamad Ol Soniy G‘azodagi mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilishga qaratilgan hujjatni imzolagan. Ushbu hujjat mintaqadagi tinchlik jarayonini mustahkamlashga xizmat qilishi kutilmoqda.

В Газе продолжаются атаки после наступления мира
По данным пресс-службы правительства Газы, в результате атак Израиля после подписания мирного соглашения погибло 38 граждан, еще 143 человека получили ранения. Об этом сообщает Zamin.uz.
В заявлении отмечается, что с момента объявления окончания войны в секторе Газа Израилем было совершено 47 нарушений. За день до этого премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что несмотря на наличие мирного соглашения, страна продолжит достигать всех своих целей в Газе, в частности, не откажется от намерения полностью уничтожить ХАМАС.
Кроме того, по инициативе президента США были сделаны первые шаги к началу мирных переговоров между ХАМАС и Израилем. За это время ХАМАС передал Израилю пленных и тела погибших, а Израиль вывел свои войска в безопасные районы.
Напомним, что 13 октября в городе Шарм-эш-Шейх в Египте в рамках «Саммита мира» президент США Дональд Трамп, президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и эмир Катара Тамим бин Хамад Аль Тани подписали документ, направленный на мирное урегулирование конфликта в Газе. Ожидается, что этот документ послужит укреплению процесса мира в регионе.