Bu haqda “RIA Novosti” axborot agentligi xabar berdi. Yangi stansiya “Maryam-e Mogaddas” nomi bilan ataladi va shahar markazidagi Nejotollahi ko‘chasida joylashgan.
U Avliyo Sarkis Arman Apostol cherkovi yaqinida qurilgan. Ushbu bekat Iso payg‘ambarning onasi, Bibiy Maryam sharafiga bag‘ishlangan.
Eron Islom Respublikasi hukumati stansiyaning nomi va ichki bezaklari orqali mamlakatdagi nasroniy ozchilikka hurmat ko‘rsatishni maqsad qilgan. Loyiha muallifi dizayner Tanya Tarigmehrning so‘zlariga ko‘ra, bekat devorlariga Bibiy Maryam hayoti va nasroniylik dinidagi muqaddas mavzularni aks ettiruvchi yetti tematik panel o‘rnatilgan.
Metro kirish joyida esa Qur’oni Karimning “Maryam” surasidan olti oyat yozilgan bo‘lib, bu islom va nasroniylik o‘rtasidagi bag‘rikenglikni ifodalaydi. Ijtimoiy tarmoqlarda foydalanuvchilar yangi stansiyaning ochilishi turli din vakillari o‘rtasidagi madaniy muloqot va o‘zaro hurmat ramzi sifatida qadrlanmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bekatda qurilish va bezatish ishlari to‘liq yakunlangan, hozirda rasmiy ochilish marosimiga tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Yaqin kunlarda stansiya yo‘lovchilarni qabul qilishni boshlaydi.
Bu metro bekati shaharning jamoat transporti tizimini yanada rivojlantirishga xizmat qiladi hamda diniy bag‘rikenglik va madaniy hamkorlikni mustahkamlashga yordam beradi.

В Тегеране откроется станция метро Святой Марии
В ближайшие дни в столице Ирана Тегеране будет запущена новая станция метро под названием «Святая Мария». Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает информационное агентство «РИА Новости». Новая станция будет называться «Maryam-e Mogaddas» и расположена на улице Нежотоллахи в центре города.
Она построена рядом с армянской апостольской церковью Святого Саркиса. Эта станция посвящена матери Иисуса пророка, Пресвятой Марии.
Правительство Исламской Республики Иран поставило целью через название станции и внутреннее оформление выразить уважение к христианскому меньшинству в стране. По словам дизайнера проекта Тани Таригмехр, на стенах станции установлены семь тематических панелей, отражающих жизнь Пресвятой Марии и священные темы христианства.
На входе в метро написано шесть аятов из суры «Мариям» Священного Корана, что символизирует терпимость между исламом и христианством. Пользователи социальных сетей оценивают открытие новой станции как символ культурного диалога и взаимного уважения между представителями разных религий.
По данным, строительство и отделочные работы на станции полностью завершены, в настоящее время ведется подготовка к официальной церемонии открытия. В ближайшие дни станция начнет принимать пассажиров.
Эта станция метро будет способствовать дальнейшему развитию системы общественного транспорта города, а также укреплению религиозной терпимости и культурного сотрудничества.