Shar’a Moskvaga tashrif bilan yangi kelishuvlar izlaydi
Mamlakatning muvaqqat prezidenti Ahmad ash-Shar’a 15 oktyabr kuni Moskvaga rasmiy tashrif bilan bordi. Bu tashrif Moskva va Damashq o‘rtasidagi aloqalarga yangi mazmun berishi mumkinligi ta’kidlanmoqda.
Uchrashuvda Shar’a Rossiya prezidenti Vladimir Putinga Suriyadagi sobiq rejim tomonidan imzolangan barcha kelishuvlar saqlanib qolishini bildirdi. Shuningdek, Rossiya qo‘shinlarining Tartus va Xmeymimdagi harbiy bazalarini tark etish masalasi ko‘tarilmasligi aytildi.
Bu bazalar Rossiyaning Yaqin Sharqdagi strategik nuqtalari va Afrikadagi operatsiyalari uchun muhim logistika markazlari hisoblanadi. Manbalarga ko‘ra, muzokaralar davomida Shar’a 2024 yilda hokimiyatdan ag‘darilgach, Rossiyaga qochib ketgan Bashar Asadning ekstradisiyasini so‘ragan.
Suriyada u uchun rasmiy hibsga olish orderi chiqarilgan. Kreml esa bu masalaga izoh bermay, “bu kontekstda xabar beriladigan hech narsa yo‘q” deb javob berdi.
Bashar Asad ilgari Rossiyaning asosiy ittifoqchisi bo‘lgan. Moskva uni 2011 yildagi fuqarolar urushi vaqtida hokimiyatda saqlab qolgan.
2024 yil dekabrida esa Rossiya unga siyosiy faoliyatni to‘xtatish sharti bilan boshpana bergan. Hozirda Asadlar oilasi Moskva shahrida yashamoqda va 18 ta kvartiraga egalik qiladi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, ular Suriyadan kamida 250 million dollar naqd pulni Rossiya banklariga joylashtirgan. Bashar Asadning rafiqasi Asma va farzandlari Hofiz, Zayn va Karim ham Rossiyada yashaydi.
Hofiz Moskva davlat universitetini tamomlagan va otasining hokimiyatdan chetlatilishidan biroz oldin nomzodlik dissertatsiyasini himoya qilgan. Bashar Asadning ukasi Mohir Asad ham Moskvada istiqomat qiladi.
U ilgari Suriya armiyasining elita bo‘linmasi hisoblangan to‘rtinchi zirhli diviziyaga rahbarlik qilgan. Keyinchalik uning nomi giyohvand moddalar ishlab chiqarish va sotishni nazorat qiluvchi davlat narkokartelining rahbari sifatida tilga olingan.
Boshqa manbalarga ko‘ra, Bashar Asad Moskvada ko‘p vaqtini videoo‘yinlar o‘ynashga sarflaydi. Ukasi Mohir esa Four Seasons mehmonxonasida yashab, vaqtini choy ichish bilan o‘tkazadi.
The New York Times ma’lumotiga ko‘ra, Asad rejimi qulaganidan so‘ng Rossiyaga taxminan 1200 nafar sobiq suriyalik harbiy ofitser ko‘chib kelgan. Ular asosan alaviy mazhabiga mansub bo‘lib, Suriya mudofaa vaziri Ali Ayyub, uning o‘rinbosari Ali Abbos va harbiy razvedka rahbari Kamol al-Hassan kabi shaxslarni o‘z ichiga oladi.
Ushbu shaxslar fuqarolar urushi paytida shaharlarni o‘qqa tutish va kimyoviy qurol ishlatish bilan bog‘liq jinoyatlarda ayblanmoqda. Shuningdek, Asadning “Baas” partiyasidagi Milliy xavfsizlik byurosining sobiq rahbarlari Ali Mamluk va Kifo Malham ham Rossiyada yashaydi.
Mohir Asad va boshqa zobitlar 2012 yilda Daro shahridagi qirg‘in uchun ham javobgar hisoblanadi. O‘shanda besh kun ichida 700 dan ortiq fuqaro halok bo‘lgan.
Hozirda Moskvada yashovchi yana bir shaxs Suhayl al-Hassan bo‘lib, u Asad armiyasining maxsus kuchlariga rahbarlik qilgan va Idlib hamda Halabdagi kimyoviy hujumlarda ishtirok etgani aytiladi. Ekspertlar fikricha, Rossiya hozir Suriyaning yangi rahbariyati bilan munosabatlarni yaxshilashga harakat qilmoqda, ammo Asad rejimi qoldirgan siyosiy meros mamlakat kelajagi uchun katta muammo bo‘lib qolmoqda.

Шариа ищет новые соглашения с визитом в Москву
Временный президент страны Ахмад аш-Шаръа 15 октября совершил официальный визит в Москву. Отмечается, что этот визит может придать новое содержание отношениям между Москвой и Дамаском.
На встрече Шаръа сообщил президенту России Владимиру Путину, что все соглашения, подписанные прежним режимом в Сирии, сохраняются. Также было заявлено, что вопрос о выводе российских войск с военных баз в Тартусе и Хмеймиме не поднимается.
Эти базы являются важными логистическими центрами для стратегических точек России на Ближнем Востоке и операций в Африке. По данным источников, в ходе переговоров Шаръа попросил экстрадиции Башара Асада, который после свержения в 2024 году бежал в Россию.
В Сирии на него выдан официальный ордер на арест. Кремль, не комментируя этот вопрос, ответил, что «в этом контексте нечего сообщать».
Башар Асад ранее был главным союзником России. Москва сохранила его у власти во время гражданской войны 2011 года.
В декабре 2024 года Россия предоставила ему убежище при условии прекращения политической деятельности. В настоящее время семья Асадов проживает в Москве и владеет 18 квартирами.
По данным, они разместили в российских банках не менее 250 миллионов долларов наличными из Сирии. Жена Башара Асада Асма и их дети Хафиз, Зейн и Карим также живут в России.
Хафиз окончил Московский государственный университет и защитил кандидатскую диссертацию незадолго до отстранения от власти отца. Брат Башара Асада Мохир Асад также проживает в Москве.
Ранее он возглавлял четвертую бронетанковую дивизию, считавшуюся элитным подразделением сирийской армии. Позже его имя упоминалось как руководителя государственного наркокартеля, контролирующего производство и продажу наркотиков.
По другим данным, Башар Асад проводит много времени в Москве, играя в видеоигры. Его брат Мохир живет в отеле Four Seasons и проводит время за чаепитием.
По информации The New York Times, после падения режима Асада в Россию переехали около 1200 бывших сирийских военных офицеров. Они в основном принадлежат к алавитской секте и включают таких лиц, как министр обороны Сирии Али Айюб, его заместитель Али Аббос и глава военной разведки Камаль аль-Хассан.
Эти лица обвиняются в преступлениях, связанных с обстрелами городов и применением химического оружия во время гражданской войны. Также в России проживают бывшие руководители Бюро национальной безопасности партии «Баас» Али Мамлюк и Кифо Мальхам.
Мохир Асад и другие офицеры считаются ответственными за резню в городе Даро в 2012 году, когда за пять дней погибло более 700 гражданских.
Еще одним жителем Москвы является Сулайль аль-Хассан, который возглавлял спецподразделения армии Асада и, как сообщается, участвовал в химических атаках в Идлибе и Алеппо. По мнению экспертов, Россия сейчас пытается улучшить отношения с новым руководством Сирии, однако политическое наследие режима Асада остается большой проблемой для будущего страны.