Orenburgdagi gaz zavodi Ukraina droni hujumidan to‘xtadi
Rossiyaning Orenburg viloyatidagi yirik gazni qayta ishlash zavodi Ukraina droni hujumi sababli faoliyatini to‘xtatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Natijada Qozog‘istondan gaz qabul qilish vaqtincha to‘xtatilgan. Bu haqda Qozog‘iston Energetika vazirligi ma’lum qildi.
Viloyat hokimi Yevgeniy Sontsevning ta’kidlashicha, dron zarbasi zavodning bir qismida yong‘in kelib chiqishiga sabab bo‘lgan. Yong‘in tezda o‘chirilgan, ammo ishlab chiqarish jarayoni to‘liq to‘xtatilgan.
Ushbu zavod Qozog‘istonning Karachaganak konidan keladigan gazni ham qabul qiladi. Shuning uchun hujum Qozog‘iston energetika tizimiga ham ta’sir ko‘rsatdi.
Hozircha gaz uzatish tiklanmagan. Ukraina rasmiylari o‘zlarining bu hujumni Rossiyaning energiya infratuzilmasiga zarar yetkazish va harbiy byudjetini zaiflashtirish maqsadida amalga oshirganini bildirgan.
Ular buni o‘zining himoya strategiyasi doirasida bajarilgan harakat deb atamoqda. Rossiya Mudofaa vazirligi esa bir kechada 45 ta Ukraina droni urib tushirilganini ma’lum qildi.
Ulardan 12 tasi Samara, 11 tasi Saratov va biri Orenburg viloyati hududida yo‘q qilingan. Rasmiylar hodisa natijasida hech kim jabrlanmaganini ta’kidlashdi.
Ushbu voqea mintaqadagi gaz ta’minoti va energetika xavfsizligiga ta’sir ko‘rsatmoqda. Shunga qaramay, vazirliklar vaziyatni barqarorlashtirish va gaz uzatishni qayta tiklash ustida ishlamoqda.

Газовый завод в Оренбурге остановился из-за атаки украинского дрона
Крупный газоперерабатывающий завод в Оренбургской области России прекратил работу из-за атаки украинского дрона. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате временно приостановлен прием газа из Казахстана. Об этом сообщило Министерство энергетики Казахстана.
По словам губернатора области Евгения Сонцева, удар дрона вызвал пожар на части завода. Пожар был быстро потушен, однако производственный процесс полностью остановлен.
Этот завод также принимает газ из Карачаганакского месторождения в Казахстане. Поэтому атака повлияла и на энергетическую систему Казахстана.
Пока передача газа не восстановлена. Официальные лица Украины заявили, что эта атака была направлена на нанесение ущерба энергетической инфраструктуре России и ослабление её военного бюджета.
Они называют это действием в рамках своей стратегии обороны. Министерство обороны России сообщило, что за ночь было сбито 45 украинских дронов.
Из них 12 уничтожены в Самарской области, 11 — в Саратовской и один — в Оренбургской области. Официальные лица подчеркнули, что в результате инцидента никто не пострадал.
Это событие влияет на газоснабжение и энергетическую безопасность региона. Тем не менее, министерства работают над стабилизацией ситуации и восстановлением подачи газа.