Amerika Qo‘shma Shtatlarida odam o‘ldirish aybida nohaq qamalib, 43 yil davomida qamoqda o‘tgan Subramanyam Vedam nihoyat ozodlikka chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Biroq uning erkinligi uzoq davom etmadi, chunki u immigratsiya nazorati tomonidan hibsga olindi va Hindistonga deportatsiya qilinishi mumkinligi bildirilmoqda. Bu haqda BBC xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Vedam oktyabr oyida yangi dalillar asosida sobiq xonadoshining o‘limi bo‘yicha aybsizligi isbotlandi. Ammo ozodlikka chiqishidan oldin AQSH Immigratsiya va bojxona nazorati xodimlari tomonidan hibsga olindi.
U Hindistonga qaytarilishi ehtimoli mavjud, chunki u AQSHda qonuniy doimiy rezident bo‘lsa-da, 1988-yildagi sud hukmi tufayli deportatsiya ro‘yxatiga kiritilgan. 1980-yilda 19 yoshli talabasi Tom Kinser bedarak yo‘qolgan va uning bosh suyagi o‘q jarohati bilan topilgach, Vedam ayblov ostiga olinib, 1982-yilda umrbod qamoq jazosiga hukm qilingan.
U o‘z begunohligini doim ta’kidlab kelgan va oilasi jinoyatga oid qat’iy dalil yo‘qligini bildirgan. Yangi texnologiyalar yordamida o‘tkazilgan ekspertizalar va DNK tahlillari uning aybsizligini tasdiqladi.
Vedam to‘qqiz oyligida ota-onasi bilan AQSHga ko‘chib kelgan, shu yerda o‘sib-ulg‘aygan va fuqarolik olish uchun ham ariza bergan. Uning advokati Ava Benach uni deportatsiya qilish qarorini keskin tanqid qilib, bu inson hayotidagi adolatsizlikni yanada kuchaytirishini ta’kidladi.
Bu holat Amerika sud tizimidagi eng uzoq davom etgan nohaq qamoq holatlaridan biri sifatida tarixga kirishi mumkin. Vedamning taqdiri hozirgi kunda ham hal qilinmagan bo‘lib, uning oilasi va huquq himoyachilari adolat uchun kurashni davom ettirmoqda.

Ведам, отсидевший 43 года в США, освобожден
В Соединенных Штатах Америки Субраманьям Ведам, несправедливо осужденный за убийство и проведший в заключении 43 года, наконец-то был освобожден. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако его свобода продлилась недолго, поскольку он был задержан иммиграционной службой и существует вероятность его депортации в Индию. Об этом сообщает BBC.
По данным, в октябре на основании новых доказательств была доказана невиновность Ведама в смерти его бывшего соседа по комнате. Однако перед освобождением он был задержан сотрудниками Иммиграционной и таможенной службы США.
Существует вероятность его возвращения в Индию, поскольку, несмотря на то, что он является законным постоянным жителем США, он был внесен в список на депортацию из-за судебного приговора 1988 года. В 1980 году 19-летний студент Том Кинсер пропал без вести, а после обнаружения его черепа с огнестрельным ранением Ведам был обвинен и в 1982 году приговорен к пожизненному заключению.
Он всегда подчеркивал свою невиновность, а его семья заявляла об отсутствии убедительных доказательств преступления. Экспертизы и анализ ДНК, проведенные с помощью новых технологий, подтвердили его невиновность.
Ведам переехал в США с родителями в возрасте девяти месяцев, вырос здесь и подал заявление на получение гражданства. Его адвокат Ава Бенач резко раскритиковала решение о депортации, подчеркнув, что это усугубит несправедливость в жизни этого человека.
Этот случай может войти в историю как один из самых длительных случаев несправедливого заключения в судебной системе Америки. Судьба Ведама до сих пор не решена, и его семья вместе с правозащитниками продолжают бороться за справедливость.