Terrassada qora mushuklarni asrab olish to‘xtatildi
Ispaniyaning Terrassa shahrida qora mushuklarni asrab olish jarayoni vaqtincha to‘xtatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda BBC nashri ma’lumot berdi. Mahalliy hayvonlarni himoya qilish xizmati 6 oktyabrdan 10 noyabrgacha qora mushuklarni vaqtinchalik parvarishlash yoki doimiy asrab olish uchun arizalarni qabul qilmaslikka qaror qildi.
Ushbu qaror Hellouin bayrami arafasida qora mushuklarning zarar ko‘rishi yoki bayram ramzi sifatida noto‘g‘ri foydalanilishining oldini olish maqsadida qabul qilindi. Terrassa shahar meri o‘rinbosari Noel Dyukning ta’kidlashicha, har yili Hellouin oldidan qora mushuklarga bo‘lgan qiziqish sezilarli darajada oshadi.
Hozirda shaharda 9800 dan ortiq mushuk yashaydi, asrab olish markazlarida esa taxminan 100 mushuk mavjud bo‘lib, ularning 12 tasi qora rangga ega. Shahar kengashi bu chorani vaqtinchalik va ehtiyotkorlik bilan qabul qilingan qadam deb baholadi hamda hayvonlarning xavfsizligi va farovonligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.

На террасе прекратили приют черных кошек
В испанском городе Террасса временно приостановили процесс усыновления черных кошек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило издание BBC. Местная служба защиты животных решила с 6 октября по 10 ноября не принимать заявки на временный уход или постоянное усыновление черных кошек.
Это решение было принято с целью предотвращения причинения вреда черным кошкам или их неправильного использования в качестве символа праздника накануне Хэллоуина. По словам заместителя мэра Террассы Ноэля Дюка, каждый год перед Хэллоуином заметно возрастает интерес к черным кошкам.
В настоящее время в городе проживает более 9800 кошек, а в приютах находится около 100 кошек, из которых 12 имеют черный окрас. Городской совет оценил эту меру как временный и осторожный шаг, подчеркнув её важность для обеспечения безопасности и благополучия животных.