Zelenskiy Donetskdan qo‘shin chiqarishni rad etdi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Rossiyaning Donetsk viloyatidan qo‘shinlarini olib chiqish talabini qat’iyan rad etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari xabar bermoqda. Avvalroq ma’lum bo‘lishicha, Zelenskiy AQSh prezidenti Donald Tramp bilan uchrashuvda Vashingtonning maxsus vakili Stiv Uitkoff tomonidan Donetsk viloyatidan qo‘shinlarni chiqarishga ko‘ndirishga urinishlar bo‘lgan.
Biroq Ukraina rahbari bunday taklifni mutlaqo qabul qilmagan. Shuningdek, Zelenskiy bugun harbiy qo‘mondonlar bilan uchrashib, Rossiya hududiga uzoq masofali zarbalarning sonini oshirish masalasini muhokama qilganini ma’lum qildi.
Ukraina prezidenti ta’kidlashicha, mamlakat qanday vaziyatda bo‘lmasin, Rossiya egallab olgan biror hududdan voz kechmaydi. Uning fikricha, davlat mustaqilligi va hududiy yaxlitligini saqlab qolish eng asosiy vazifa hisoblanadi.
Ukraina o‘z yerlarini himoya qilishda qat’iyatli turadi va hech qanday hududni berishga tayyor emas. Bu siyosiy pozitsiya mamlakatning milliy manfaatlarini himoya qilishga qaratilgan.
Zelenskiyning so‘zlari Ukraina suvereniteti va hududiy yaxlitligini mustahkamlashga doir qat’iy qarorini ifodalaydi.

Зеленский отказался вывести войска из Донецка
Президент Украины Владимир Зеленский категорически отверг требование России вывести войска из Донецкой области. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщают местные и зарубежные СМИ. Ранее стало известно, что на встрече Зеленского с президентом США Дональдом Трампом специальный представитель Вашингтона Стив Уиткофф пытался убедить вывести войска из Донецкой области.
Однако глава Украины полностью отверг такое предложение. Также Зеленский сообщил, что сегодня встретился с военными командирами и обсудил вопрос увеличения количества дальних ударов по территории России.
Президент Украины подчеркнул, что при любых обстоятельствах страна не откажется от какой-либо территории, оккупированной Россией. По его мнению, сохранение независимости и территориальной целостности государства является главной задачей.
Украина решительно стоит на защите своих земель и не готова уступать никакие территории. Эта политическая позиция направлена на защиту национальных интересов страны.
Слова Зеленского выражают твёрдое решение укреплять суверенитет и территориальную целостность Украины.