Tramp Donbassni bo‘lish va tinchlik taklif qildi
AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaroga oid yangi fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Trampning fikricha, urushni tugatish uchun Donbass mintaqasi bo‘linishi lozim va uning katta qismi Rossiya nazoratida qolishi mumkin. U 19-oktyabr kuni Air Force One samolyotida jurnalistlar bilan suhbatda Donbassning ko‘p qismi amalda Rossiya qo‘lida ekanini ta’kidladi va mavjud chegaralar o‘zgarmasligi kerakligini aytdi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, Donbass hududi allaqachon bo‘lingan va uning taxminan 78 foizi Rossiya tomonidan nazorat qilinmoqda. U har ikki tomon front chizig‘ida to‘xtashi, tinchlik muzokaralarini boshlashi va yangi qurbonlarni oldini olishi kerakligini ta’kidladi.
Urushni davom ettirish faqat vayronagarchilik va insonlar o‘limiga olib keladi, dedi sobiq prezident. Shuningdek, Tramp The Financial Times nashrida chop etilgan va u Zelenskiy bilan uchrashuvda butun Donbassni Rossiyaga topshirishni so‘ragani haqida tarqalgan xabarni rad etdi.
U bunday gaplar asossiz va bo‘rttirilganligini aytdi. Suhbat davomida Tramp Hindiston bosh vaziri Narendra Modining Rossiya neftini sotib olishni kamaytirish bo‘yicha bergan va’dasini esladi.
Agar bu va’da bajarilmasa, Nyu-Dehli katta bojlar to‘lashda davom etishini ta’kidladi. Mutaxassislar fikricha, Trampning Donbassni bo‘lish taklifi Ukrainadagi mojaro bo‘yicha yangi siyosiy bosqichni boshlashi mumkin.
Bu fikr G‘arb davlatlarida turli bahs-munozaralarga sabab bo‘lishi mumkin. Shunday qilib, Trampning bayonoti urushni to‘xtatish va tinchlik muzokaralarini yo‘lga qo‘yish uchun yangi diplomatik imkoniyatlar yaratishga qaratilgan deb baholanmoqda.

Трамп предложил раздел Донбасса и мир
Бывший президент США Дональд Трамп высказал новые мысли по поводу конфликта между Россией и Украиной. Об этом сообщает Zamin.uz.
По мнению Трампа, для прекращения войны необходимо разделить регион Донбасса, и большая его часть может остаться под контролем России. 19 октября в самолёте Air Force One он в беседе с журналистами подчеркнул, что большая часть Донбасса фактически находится под контролем России, и существующие границы не должны изменяться.
По словам Трампа, территория Донбасса уже разделена, и примерно 78 процентов её контролируется Россией. Он отметил, что обе стороны должны остановиться на линии фронта, начать мирные переговоры и предотвратить новые жертвы.
Продолжение войны приведёт лишь к разрушениям и гибели людей, заявил бывший президент. Также Трамп опроверг сообщения, опубликованные в издании The Financial Times, о том, что он якобы просил передать весь Донбасс России во время встречи с Зеленским.
Он назвал такие заявления необоснованными и преувеличенными. В ходе беседы Трамп напомнил о обещании премьер-министра Индии Нарендры Моди сократить закупки российской нефти.
Если это обещание не будет выполнено, Нью-Дели продолжит платить высокие пошлины, подчеркнул он. По мнению экспертов, предложение Трампа о разделе Донбасса может ознаменовать новый политический этап в конфликте на Украине.
Это мнение может вызвать различные споры и дискуссии в западных странах. Таким образом, заявление Трампа рассматривается как попытка создать новые дипломатические возможности для прекращения войны и начала мирных переговоров.