Boliviyada prezidentlik saylovida markaziy nomzod g‘alaba qozondi
Boliviyada 19-oktyabr, yakshanba kuni bo‘lib o‘tgan prezidentlik saylovlarining ikkinchi bosqichi mamlakat siyosatida yangi davrni boshlab berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Markaziy yo‘nalishdagi Demokratik Xristian Partiyasidan nomzod senator Rodrigo Pas Pereyra saylovda g‘alaba qozondi. Saylov komissiyasining ma’lumotlariga ko‘ra, Pas 55 foiz atrofida ovoz yig‘ib, raqiblarini ortda qoldirdi.
Bu natija so‘nggi yigirma yil davomida hukmronlik qilgan so‘l siyosatiga barham berdi. So‘nggi o‘n ikki yil davomida Boliviyada siyosiy maydon asosan ikki shaxs — sobiq prezident Evo Morales va amaldagi prezident Luis Arse o‘rtasidagi raqobat bilan ajralib turgan edi.
Ikkalasi ham So‘l Harakati (Movimiento al Socialismo) partiyasining yetakchi vakillari hisoblanadi. Evo Morales konstitutsiyaviy cheklovlar sabab prezidentlikka nomzodini qo‘yolmagan, Luis Arse esa saylov oldidan reytingining pasayishi bois o‘z nomzodini qaytarib olgandi.
58 yoshli g‘olib Rodrigo Pas La-Pas shahrida o‘tkazilgan mitingda xalqqa murojaat qilib, mamlakatda haqiqiy yechimlar taklif etadigan hukumat tashkil etilishini ta’kidladi. U mamlakatning xalqaro mavqeini tiklash va fuqarolarning ishonchini qaytarish ustida ishlashini bildirdi.
Pasning asosiy raqibi, o‘ng qanotdagi Libertad y Democracia partiyasi nomzodi Xorxe Kiroga esa g‘alaba qilgan nomzodni tabrikladi, ammo rasmiy natijalar e’lon qilinishini kutish zarurligini qayd etdi. Shu tariqa, Boliviyada siyosiy manzara tubdan o‘zgardi.
Mamlakat uzoq yillar davomida hukmronlik qilgan so‘l yo‘nalishidan markaziy siyosatchilar boshqaruviga o‘tdi. Bu o‘zgarish nafaqat ichki siyosatda, balki butun Lotin Amerikasi siyosiy muvozanatida ham muhim burilish sifatida baholanmoqda.

В Боливии на президентских выборах победил кандидат от центра
Во втором туре президентских выборов, прошедших в Боливии в воскресенье, 19 октября, началась новая эпоха в политике страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Кандидат от Демократической христианской партии центрального направления, сенатор Родриго Пас Перейра, одержал победу на выборах. По данным избирательной комиссии, Пас набрал около 55 процентов голосов, опередив своих соперников.
Этот результат положил конец господству левых сил, которое продолжалось последние двадцать лет. В течение последних двенадцати лет политическая арена Боливии в основном характеризовалась соперничеством между двумя фигурами — бывшим президентом Эво Моралесом и действующим президентом Луисом Арсе.
Оба являются ведущими представителями партии Левого Движения (Movimiento al Socialismo). Эво Моралес не смог выдвинуть свою кандидатуру из-за конституционных ограничений, а Луис Арсе снял свою кандидатуру перед выборами из-за снижения рейтинга.
58-летний победитель Родриго Пас, выступая на митинге в городе Ла-Пас, подчеркнул необходимость формирования правительства, предлагающего реальные решения для страны. Он заявил, что будет работать над восстановлением международного статуса страны и возвращением доверия граждан.
Основной соперник Паса, кандидат от правой партии Libertad y Democracia Хорхе Кирога, поздравил победителя, однако отметил необходимость дождаться официальных результатов. Таким образом, политический ландшафт Боливии кардинально изменился.
Страна перешла от управления левыми силами, которые доминировали многие годы, к руководству центральных политиков. Эти изменения рассматриваются как важный поворот не только во внутренней политике, но и в политическом балансе всей Латинской Америки.