Isroil G‘azoda harbiy harakatlarni qayta boshladi
Isroil milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben Gvir G‘azo sektoridagi harbiy harakatlarni qayta boshlashga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, garovdagilar ozod etilgach, Isroil HAMASga qarshi jangni yanada qat’iyat bilan davom ettirishi zarur. So‘nggi soatlarda Isroil armiyasi G‘azo hududidagi o‘nlab obyektlarga havo zarbalarini amalga oshirdi.
Ushbu hujumlarda 120 dan ortiq o‘q-dori ishlatilgan. Eslatib o‘tish joizki, Isroil va HAMAS o‘rtasida o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuv 2025 yilning 10 oktyabrida kuchga kirgan edi.
Ammo 19 oktyabrda Isroil qo‘shinlari Rafah hududiga havo hujumlari uyushtirdi. The Times of Israel nashrining xabar berishicha, bu zarbalar Isroilga qilingan hujumlarga javob sifatida amalga oshirilgan.
So‘nggi voqealardan so‘ng Isroil rasmiylari o‘t ochishni to‘xtatish tartibiga rioya qilishni qayta yo‘lga qo‘yishini ma’lum qildi. Shu bilan birga, har qanday tajovuz yoki kelishuv buzilishiga qat’iy javob berilishi ta’kidlandi.

Израиль возобновил военные действия в Газе
Министр национальной безопасности Израиля Итмар Бен-Гвир призвал возобновить военные действия в секторе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, после освобождения заложников Израиль должен продолжить борьбу с ХАМАС с еще большей решимостью. За последние часы израильская армия нанесла воздушные удары по десяткам объектов на территории Газы.
В этих атаках было использовано более 120 боеприпасов. Напомним, что соглашение о прекращении огня между Израилем и ХАМАС вступило в силу 10 октября 2025 года.
Однако 19 октября израильские войска провели воздушные удары по району Рафа. По сообщению издания The Times of Israel, эти удары были ответом на атаки, совершенные против Израиля.
После последних событий израильские официальные лица заявили о возобновлении соблюдения режима прекращения огня. При этом было подчеркнуто, что любые агрессии или нарушения соглашения будут решительно пресекаться.