Bu haqda “Spiegel” nashri Germaniya Mudofaa vazirligi ma’lumotlariga tayangan holda xabar berdi. Mudofaa vaziri Boris Pistoriusning tashabbusi bilan yangi xarid loyihasi tayyorlanib, Bundestag byudjet qo‘mitasiga taqdim etilgan.
Xarid qiymati taxminan 2,5 milliard yevroga teng bo‘lib, Lockheed Martin kompaniyasi bilan shartnoma asosida amalga oshiriladi. Germaniya avvalroq ham 35 ta F-35 samolyotini buyurtma qilgan edi.
Ushbu samolyotlarning birinchi partiyasi 2027-yilda Germaniya qurolli kuchlariga topshirilishi kutilmoqda. Yangi F-35lar eskirgan Tornado qiruvchilarini asta-sekin almashtiradi.
Tornado samolyotlari Germaniya hududida joylashgan AQSH yadroviy jangovar qurollarini tashish va NATO doirasida yadroviy to‘xtatish vazifasini bajaradi. “Spiegel” ma’lumotlariga ko‘ra, NATOning yangi talablarini bajarish uchun Germaniyaning harbiy aviatsiya parki kengaytirilishi zarur.
Hozirda mamlakat 20 ta Eurofighter samolyotini ham buyurtma qilgan va kelajakda beshinchi avlod qiruvchilarini joylashtirish uchun yangi aviabaza qurilishi rejalashtirilmoqda. Shu bilan birga, Tornado samolyotlari va AQSH yadroviy qurollari joylashgan Byuxel aviabazasini yangilash ishlari murakkab kechmoqda.
Modernizatsiya xarajatlari dastlab rejalashtirilgan 700 million yevrodan ikki milliard yevrogacha oshgani ma’lum bo‘lgan. Shu bilan birga, Indoneziya ham mudofaa tizimini yangilash doirasida Xitoydan 42 ta Chengdu J-10C qiruvchi samolyotini sotib olish niyatida ekanligi haqida ma’lumot berilgan.
Bu holat mintaqadagi harbiy salohiyatni oshirishga qaratilgan yangi strategik qaror sifatida baholanmoqda. Germaniya va Indoneziya harbiy aviatsiyasini kuchaytirish borasidagi bu harakatlar xalqaro maydonda mudofaa sohasidagi raqobatni yanada kuchaytirishi mumkin.

Германия приобретет у США 15 самолетов F-35
Германия планирует приобрести у США 15 современных истребителей F-35 с целью укрепления оборонного потенциала. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом изданию «Spiegel» сообщили со ссылкой на данные Министерства обороны Германии. По инициативе министра обороны Бориса Писториуса подготовлен новый проект закупки, который был представлен бюджетному комитету Бундестага.
Стоимость закупки составляет примерно 2,5 миллиарда евро и будет осуществлена на основе контракта с компанией Lockheed Martin. Ранее Германия уже заказала 35 самолетов F-35.
Первая партия этих самолетов ожидается к передаче вооруженным силам Германии в 2027 году. Новые F-35 постепенно заменят устаревшие истребители Tornado.
Самолеты Tornado выполняют задачи по перевозке ядерного боевого оружия США, размещенного на территории Германии, а также задачи ядерного сдерживания в рамках НАТО. По данным «Spiegel», для выполнения новых требований НАТО необходимо расширение парка военной авиации Германии.
В настоящее время страна также заказала 20 самолетов Eurofighter и планирует строительство новой авиабазы для размещения истребителей пятого поколения в будущем. При этом работы по модернизации авиабазы Бюхель, где размещены самолеты Tornado и ядерное оружие США, идут сложно.
Известно, что расходы на модернизацию выросли с первоначально запланированных 700 миллионов евро до двух миллиардов евро. В то же время сообщается, что Индонезия намерена приобрести у Китая 42 истребителя Chengdu J-10C в рамках обновления своей оборонной системы.
Эта ситуация рассматривается как новое стратегическое решение, направленное на повышение военного потенциала в регионе. Эти шаги Германии и Индонезии по укреплению военной авиации могут усилить конкуренцию в области обороны на международной арене.