Bu haqda Reuters axborot agentligi xabar berdi. Xomanaiy o‘z bayonotida Trampning AQSH Eronning yadroviy salohiyatini yo‘q qilgani haqidagi iddaolari haqiqatga to‘g‘ri kelmasligini ta’kidladi.
Uning fikricha, muzokaralar majburlash va tahdid asosida olib borilsa, bu haqiqiy bitim emas, balki bosim vositasidir. Eron rahbari Tramp o‘zini “bitimlar ustasi” deb atashiga qaramay, kelishuv tahdid va bosim ostida amalga oshirilsa, bu faqat qo‘rqitish va majburlash ekanini aytdi.
Shuningdek, u Trampning Eron yadroviy sanoati yo‘q qilinganligi haqidagi bayonotiga kulib, bu faqat orzu ekanini bildirgan. Xomanaiy ta’kidlaganidek, Eronning ilmiy va texnologik salohiyati saqlanib qolmoqda.
Ma’lumot uchun, avval Tehron va Vashington yadroviy dastur bo‘yicha besh marotaba bilvosita muzokara o‘tkazgan. Biroq iyun oyida Isroil va AQSH tomonidan Eron yadroviy obyektlariga zarba berilishi sababli muzokaralar keskin to‘xtatilgan va 12 kun davom etgan havo jangi bilan yakunlangan.
O‘tgan hafta Tramp Isroil parlamentida so‘zlaganida, G‘azoda HAMAS bilan sulhdan keyin AQSH Eron bilan tinchlik kelishuvi tuzishi mumkinligini aytgandi. Biroq G‘arb davlatlari Eronni yashirincha yadroviy qurol ishlab chiqarishda ayblab kelmoqda.
Tehron esa bu da’volarni rad etib, uran boyitish faqat fuqarolik energetikasi maqsadlariga qaratilganini bildiradi. Sentyabr oyining oxirida BMT Eronga qarshi sanksiyalarni qayta joriy etdi.
Buyuk Britaniya, Germaniya va Fransiyaning hisob-kitoblariga ko‘ra, Tehron 10 yil oldin tuzilgan uranni boyitish bo‘yicha kelishuv shartlarini buzgan. Shu sababli Xomanaiyning so‘nggi bayonoti Eron va AQSH o‘rtasidagi munosabatlarning yaqin kelajakda yumshash ehtimolini deyarli yo‘qqa chiqardi.
Eron rasmiylari bu pozitsiyani mamlakat mustaqilligi va milliy xavfsizligini himoya qilish uchun zarur chora deb hisoblamoqda.

Хоманаи категорически отверг предложение Трампа о переговорах
Верховный лидер Ирана Али Хоманаи категорически отверг предложение президента США Дональда Трампа о возобновлении переговоров с Ираном. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает информационное агентство Reuters. В своем заявлении Хоманаи подчеркнул, что утверждения Трампа о том, что США уничтожили ядерный потенциал Ирана, не соответствуют действительности.
По его мнению, если переговоры ведутся на основе принуждения и угроз, это не настоящее соглашение, а средство давления. Лидер Ирана отметил, что несмотря на то, что Трамп называет себя «мастером сделок», если соглашение достигается под угрозами и давлением, это лишь запугивание и принуждение.
Кроме того, он с улыбкой прокомментировал заявление Трампа о том, что иранская ядерная промышленность уничтожена, отметив, что это всего лишь мечта. Как подчеркнул Хоманаи, научный и технологический потенциал Ирана сохраняется.
Для справки, ранее Тегеран и Вашингтон пять раз проводили косвенные переговоры по ядерной программе. Однако в июне переговоры резко прекратились из-за ударов Израиля и США по иранским ядерным объектам и завершились воздушным боем, продолжавшимся 12 дней.
На прошлой неделе, выступая в парламенте Израиля, Трамп заявил, что после мира с ХАМАС в Газе США могут заключить мирное соглашение с Ираном. Однако западные страны обвиняют Иран в тайном производстве ядерного оружия.
Тегеран отвергает эти обвинения, заявляя, что обогащение урана направлено исключительно на гражданские энергетические цели. В конце сентября ООН вновь ввела санкции против Ирана.
По расчетам Великобритании, Германии и Франции, Тегеран нарушил условия соглашения об обогащении урана, заключенного 10 лет назад. По этой причине последнее заявление Хоманаи практически исключило возможность смягчения отношений между Ираном и США в ближайшем будущем.
Официальные лица Ирана считают эту позицию необходимой мерой для защиты независимости страны и национальной безопасности.