Bu qaror hayvonlar huquqini himoya qilish maqsadida qabul qilindi. Mahalliy hayvonlarni himoya qilish xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, oktyabr oyining oxirida qora mushuklarga bo‘lgan qiziqish keskin ortadi.
Biroq mutaxassislar bunday murojaatlarning barchasi ham mehr-muhabbatdan kelib chiqmasligini ta’kidlamoqda. Ayrim shaxslar qora mushuklarni Halloven kechalaridagi ritual marosimlar, bezak yoki fotosessiyalar uchun olib, keyin tashlab yuborish holatlari uchramoqda.
Shu sababli shahar ma’muriyati va hayvonlarni himoya qilish tashkilotlari 1-oktyabrdan 10-noyabrgacha qora mushuklarni vaqtincha asrab olish jarayonlarini to‘xtatishga qaror qildi. Bu chora hayvonlarni zo‘ravonlik va shafqatsiz munosabatlardan himoya qilishga qaratilgan.
Terrassa shahrida hozirda 10 mingdan ortiq boshpanasiz mushuk mavjud bo‘lib, ularning yuzga yaqini maxsus markazlarda saqlanadi. Aynan qora mushuklar sonining ko‘pligi ularni himoya qilish masalasini alohida dolzarb qilmoqda.
Shahar hokimligi taqiq 10-noyabrgacha amal qilishini va ushbu sanadan keyin qora mushuklarni asrab olish jarayonlari qayta boshlanishini bildirdi. Bu vaqtinchalik choralar hayvonlarning xavfsizligini ta’minlashga xizmat qiladi.

На террасе временный приют для чёрных кошек запрещён
В городе Террасса в регионе Каталония, Испания, накануне праздника Хэллоуин запрещено временно брать на содержание и кормить черных кошек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было принято с целью защиты прав животных. По данным местной службы по защите животных, в конце октября резко возрастает интерес к черным кошкам.
Однако специалисты подчеркивают, что не все такие обращения исходят из любви и заботы. Бывают случаи, когда некоторые лица берут черных кошек для ритуальных обрядов, украшений или фотосессий в ночи Хэллоуина, а затем выбрасывают их.
По этой причине администрация города и организации по защите животных решили приостановить процессы временного содержания черных кошек с 1 октября по 10 ноября. Эта мера направлена на защиту животных от насилия и жестокого обращения.
В Террассе в настоящее время насчитывается более 10 тысяч бездомных кошек, около сотни из которых содержатся в специальных центрах. Именно большое количество черных кошек делает вопрос их защиты особенно актуальным.
Городская администрация сообщила, что запрет будет действовать до 10 ноября, после чего процессы взятия черных кошек на содержание возобновятся. Эти временные меры служат обеспечению безопасности животных.