G‘azo sulhi so‘nggi hujumlar bilan sinovda
10-oktabrdan kuchga kirgan G‘azo sulhi so‘nggi kunlarda jiddiy sinovlarga duch kelmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yakshanba kuni Isroil armiyasi Rafah shahrida ikki askari halok bo‘lgan hujumdan so‘ng G‘azo hududida zarbalar berdi. Bu voqea so‘nggi haftalardagi eng qonli kun bo‘lib, kamida 45 nafar falastinlik halok bo‘lganligi ma’lum qilindi.
Isroil ushbu hujumlar uchun “Hamas”ni ayblamoqda. Hujumlardan so‘ng Isroil vaqtincha gumanitar yordam yetkazishni to‘xtatdi, biroq AQSh bosimi ostida dushanba kuni chegara punktlari qayta ochildi.
AQSh maxsus elchilari Stiv Vitkof va Jared Kushner mintaqada bo‘lib, kelishuvni mustahkamlash hamda G‘azoning kelajagi yuzasidan muzokaralarni davom ettirmoqda. Ular sulhning ikkinchi bosqichi sifatida xalqaro tinchlik kuchlarini joylashtirish va “Hamas”ni qurolsizlantirish masalalarini muhokama qilmoqda.
Falastinliklar orasida tinchlik kafolatlariga ishonch pasayib bormoqda. Hujumlarda bolalar ham halok bo‘lgani qayd etilgan.
Isroil mudofaa vazirligi esa “sariq chiziq” deb ataluvchi yangi chegara hududlarini belgilash ishlarini boshladi. Ushbu chiziq orqali G‘azoning Isroil nazorati ostidagi qismlari aniq ko‘rsatiladi.
Shu bilan birga, Isroil harbiylari bu hududga kirgan har qanday jangariga qarshi choralar ko‘rilishini ogohlantirdi. Hozircha tomonlar sulhni saqlash tarafdori bo‘lsa-da, siyosiy bosim va ichki ziddiyatlarning kuchayishi kelishuv xavf ostida qolishiga sabab bo‘lmoqda.

Мир в Газе под испытанием последними атаками
Мир в Газе, вступивший в силу 10 октября, в последние дни сталкивается с серьезными испытаниями. Об этом сообщает Zamin.uz.
В воскресенье израильская армия нанесла удары по территории Газы после атаки в городе Рафа, в результате которой погибли двое израильских солдат. Это был самый кровавый день за последние недели, по меньшей мере 45 палестинцев были убиты.
Израиль обвиняет в этих атаках «Хамас». После нападений Израиль временно приостановил доставку гуманитарной помощи, однако под давлением США в понедельник пограничные пункты были вновь открыты.
Специальные посланники США Стив Уиткоф и Джаред Кушнер находятся в регионе, продолжая переговоры по укреплению соглашения и обсуждая будущее Газы. Они обсуждают размещение международных миротворческих сил и разоружение «Хамас» как второй этап мира.
Доверие палестинцев к гарантиям мира снижается. Отмечено, что в атаках погибли также дети.
Министерство обороны Израиля начало работы по определению новых пограничных линий, называемых «желтой линией». Эта линия четко обозначит части Газы, находящиеся под контролем Израиля.
В то же время израильские военные предупредили о мерах против любого боевика, проникшего в эту зону. Хотя стороны пока выступают за сохранение мира, усиление политического давления и внутренних конфликтов ставит под угрозу соглашение.