Ba’zan ilg‘or texnologiyalar yordamida hatto o‘tgan asrda sodir etilgan jinoyatlar ham fosh etilishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQShning Nyu-York shahrida sud-tibbiyot ekspertlari 1984 yildagi qotillik ishini ochishga muvaffaq bo‘ldi. Ushbu tergovda faqat bitta dalil — muzqaymoq tayoqchasi yordam berdi.
Fojia deyarli 41 yil oldin sodir bo‘lgan. Noma’lum shaxs Nyu-Yorkda yashovchi 16 yoshli Tereza Fuskoga hujum qilib, uni o‘ldirgan.
Keyinchalik sud uch erkakka ayblov e’lon qilgan, ular 2003 yilgacha hibsda saqlangan. Shunda DNK tahlili ularning jinoyatga aloqadorligini rad etgan edi.
Yillar o‘tib, tergovchilar ishni qayta ko‘rib chiqishga qaror qilishdi. Okrug rasmiylari 64 yoshli amerikalik Richard Bilodoni kuzata boshladi.
Mutaxassislar uning tashlab ketgan muzqaymoq tayoqchasini laboratoriyaga yuborishdi. Natijada, so‘lak qoldiqlaridan olingan DNK namunasi 1984 yilda qurbon Tereza Fusko tanasidan topilgan DNK bilan to‘liq mos keldi.
Richard Bilodo tezda qo‘lga olindi va o‘smir qizni o‘ldirishda rasman ayblandi. Hozircha u jinoyatga aloqadorligini rad etmoqda.
Okrug prokurorining yordamchisi Jared Rozenblattning so‘zlariga ko‘ra, 2025 yilda hisob-kitob vaqti keldi. Ushbu holat ilg‘or texnologiyalar yordamida uzoq yillar oldingi jinoyatlar ham fosh etilishi mumkinligini ko‘rsatmoqda.

В Нью-Йорке раскрыто убийство, совершенное 41 год назад
Иногда с помощью передовых технологий можно раскрыть даже преступления, совершённые в прошлом веке. Об этом сообщает Zamin.uz.
В Нью-Йорке судебно-медицинские эксперты смогли раскрыть дело об убийстве 1984 года. В этом расследовании помог лишь один доказательный материал — палочка от мороженого.
Трагедия произошла почти 41 год назад. Неизвестное лицо напало на 16-летнюю Терезу Фуско, проживавшую в Нью-Йорке, и убило её.
Позже суд предъявил обвинения трем мужчинам, которые находились под стражей до 2003 года. Тогда анализ ДНК исключил их причастность к преступлению.
Спустя годы следователи решили пересмотреть дело. Окружные власти начали наблюдение за 64-летним американцем Ричардом Билодо.
Специалисты отправили в лабораторию палочку от мороженого, которую он выбросил. В результате образец ДНК, взятый из слюны, полностью совпал с ДНК, найденным на теле жертвы Терезы Фуско в 1984 году.
Ричард Билодо был быстро задержан и официально обвинён в убийстве подростка. Пока он отрицает свою причастность к преступлению.
По словам помощника окружного прокурора Джареда Розенблатта, в 2025 году настало время расплаты. Этот случай показывает, что с помощью передовых технологий можно раскрывать преступления, совершённые много лет назад.