Baliq qarma taomi rasmiy patent bilan himoyalandi
Qoraqalpog‘iston milliy taomlari orasida alohida o‘ringa ega bo‘lgan “Baliq qarma” endi rasmiy ravishda patent bilan himoyalandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Adliya vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, ushbu taom geografik ko‘rsatkich sifatida davlat ro‘yxatiga kiritildi. Bu qaror “Baliq qarma” nomi hamda uning an’anaviy tayyorlanish usullarini huquqiy jihatdan himoya qiladi.
Shu bilan birga, taom sifatining standartlari mustahkamlanib, Qoraqalpog‘istonning gastronomik brendi sifatida kengroq targ‘ib qilinishi uchun imkoniyat yaratiladi. “Baliq qarma” Orol dengizi va Amudaryo deltasi hududlarida shakllangan qadimiy baliqchilik an’analariga asoslanadi.
Taomning tayyorlanish usuli o‘ziga xos bo‘lib, unda pishirilgan baliq, sho‘rva, mayda to‘g‘ralgan sabzavotlar va kichik o‘lchamdagi quritilgan xamir bo‘laklari ishlatiladi. Yog‘ esa piyoz ustiga quyilib, taomga o‘ziga xos ta’m va hid bag‘ishlaydi.
Mutaxassislar ta’kidlaganidek, geografik ko‘rsatkich mahsulotning ma’lum hudud bilan bog‘liqligini, uning sifat va mashhurligini ifoda etuvchi intellektual mulk turi hisoblanadi. Shu tariqa, “Baliq qarma” nafaqat milliy taom sifatida, balki Qoraqalpog‘iston madaniy va gastronomik merosining muhim brendi sifatida tan olindi.
Bu yangilik hududning turizm va gastronomiya sohasini rivojlantirishga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

Рыбная наживка защищена официальным патентом
«Балык карма», занимающее особое место среди национальных блюд Каракалпакстана, теперь официально защищено патентом. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Министерства юстиции, это блюдо внесено в государственный реестр в качестве географического указания. Это решение юридически защищает название «Балык карма» и традиционные методы его приготовления.
Кроме того, стандарты качества блюда укрепляются, создавая возможности для более широкого продвижения «Балык карма» как гастрономического бренда Каракалпакстана. «Балык карма» основано на древних рыболовных традициях, сформировавшихся в районах Аральского моря и дельты Амударьи.
Способ приготовления блюда уникален: в нем используются вареная рыба, суп, мелко нарезанные овощи и небольшие кусочки сушеного теста. Масло заливается сверху на лук, придавая блюду особый вкус и аромат.
Как отмечают специалисты, географическое указание является видом интеллектуальной собственности, отражающим связь продукта с определенным регионом, его качество и известность. Таким образом, «Балык карма» признано не только национальным блюдом, но и важным брендом культурного и гастрономического наследия Каракалпакстана.