AQSH prezidenti Donald Tramp Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi mojaroga oid yangi fikrlarini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, nazariy jihatdan Kiyev g‘alaba qozonishi mumkin, ammo bu ehtimol juda pastdir. Tramp Avstraliya bosh vaziri Entoni Albaneze bilan qo‘shma bayonotda, Ukraina hali ham g‘alaba qozonishi mumkinligini ta’kidlagan, ammo u bunga ishonchi kamligini bildirgan.
Bir oy oldin Tramp Oq uy rahbari sifatida Ukraina Yevropa Ittifoqi ko‘magi bilan sobiq chegaralarini jang orqali qaytarib olishi mumkinligini aytgandi. U vaqt o‘tishi bilan NATO va Yevropa Ittifoqining sabri hamda moliyaviy yordami bilan hududlarni tiklash mumkinligini ta’kidlagan edi.
Biroq, 19-oktyabr kuni u urushni tugatish uchun Donbass mintaqasining bo‘linishi zarurligini bildirgan. Tramp fikricha, Donbassning katta qismi, taxminan 78 foizi, Rossiya nazoratida qolishi lozim.
Shu bilan birga, Rossiya va Ukraina kelajakda muayyan masalalar bo‘yicha kelishib olishlari mumkinligini ham qo‘shimcha qilgan. Tahlilchilar Trampning so‘zlarini uning Ukrainaga nisbatan ehtiyotkor va pragmatik siyosatini davom ettirishi sifatida baholamoqda.
U urushni tinch yo‘l bilan yakunlash AQSH va butun dunyo xavfsizligi uchun eng maqbul variant ekanligini ta’kidlagan.

Трамп: Донбасс должен оставаться под контролем России
Президент США Дональд Трамп высказал новые мысли по поводу конфликта между Украиной и Россией. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, теоретически Киев может одержать победу, но вероятность этого очень низка. Трамп в совместном заявлении с премьер-министром Австралии Энтони Албанизом подчеркнул, что Украина все еще может выиграть, однако он в это слабо верит.
Месяц назад Трамп, будучи главой Белого дома, говорил, что Украина может вернуть свои прежние границы в результате боевых действий при поддержке Европейского Союза. Со временем, по его мнению, с помощью терпения НАТО и финансовой помощи ЕС можно будет восстановить территории.
Однако 19 октября он заявил, что для завершения войны необходимо разделение Донбасса. По мнению Трампа, большая часть Донбасса, примерно 78 процентов, должна оставаться под контролем России.
При этом он добавил, что Россия и Украина в будущем могут договориться по некоторым вопросам. Аналитики оценивают слова Трампа как продолжение его осторожной и прагматичной политики в отношении Украины.
Он подчеркнул, что мирное завершение войны является наилучшим вариантом для безопасности США и всего мира.