SpaceX va Tesla kompaniyalari asoschisi Ilon Mask Marsda shahar qurish bo‘yicha katta rejalarini yana bir bor ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning hisob-kitoblariga ko‘ra, Marsdagi shahar barpo etish loyihasining qiymati raketa texnologiyasidagi rivojlanishga qarab 1 trillion dollardan 1000 trillion dollargacha oshishi mumkin. Hozirda bu loyiha juda qimmat tuyulsa-da, Maskning fikricha, yaqin 40 yil ichida xarajatlar yiliga 25 milliard dollargacha kamayishi ehtimoldan yiroq emas.
Bu esa insoniyatning sayyoralararo ko‘chish orzusini yanada yaqinlashtiradi. SpaceX kompaniyasi Marsga birinchi real tashrifni o‘zining yangi Starship kemasi yordamida amalga oshirishni rejalashtirmoqda.
Ushbu yangi avlod kosmik kemaning ilk parvozi 2026-yilda bo‘lib o‘tadi va u Optimus robotini o‘z ichiga oladi. Ilon Mask bu kemani “Oltin yurak” deb atashni maqsad qilgan.
Bu ambitsiyali tashabbuslar insoniyatning boshqa sayyorada yashash imkoniyatlarini yaratishda muhim qadam hisoblanadi. Biroq, loyiha uchun milliardlab dollar miqdorida mablag‘, yuqori darajadagi texnologiyalar va katta sabr-toqat talab etiladi.
Marsda shahar barpo etish insoniyat tarixida yangi davr ochishi mumkin va bu yo‘lda ko‘plab sinovlar kutmoqda.

Илон Маск планирует построить город на Марсе
Основатель компаний SpaceX и Tesla Илон Маск вновь объявил о своих масштабных планах по строительству города на Марсе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его расчетам, стоимость проекта по созданию города на Марсе может варьироваться от 1 триллиона до 1000 триллионов долларов в зависимости от развития ракетных технологий. Хотя сейчас этот проект кажется очень дорогим, по мнению Маска, в ближайшие 40 лет затраты могут снизиться до 25 миллиардов долларов в год.
Это приблизит мечту человечества о межпланетной миграции. Компания SpaceX планирует осуществить первый реальный визит на Марс с помощью своего нового корабля Starship.
Первый полет этого космического корабля нового поколения состоится в 2026 году и будет включать робота Оптимуса. Илон Маск намерен назвать этот корабль «Золотое сердце».
Эти амбициозные инициативы являются важным шагом в создании возможностей для жизни человечества на другой планете. Однако проект требует миллиардных инвестиций, высокотехнологичных разработок и большого терпения.
Строительство города на Марсе может открыть новую эру в истории человечества, и на этом пути предстоит пройти множество испытаний.