Jared Kushner G‘azo tinchligi ortida tijoriy manfaatlar bor
Buyuk Britaniyaning The Guardian nashri AQSH prezidenti Donald Trampning kuyovi va yaqin maslahatchisi Jared Kushner haqida yangi ma’lumotlarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Nashrning yozishicha, Kushner G‘azo sektorida urushni to‘xtatishda vositachilik qilgan, biroq uning bu jarayon ortida katta tijoriy manfaatlari bo‘lishi mumkin. 10-oktyabr kuni ikki yil davom etgan va minglab falastinlik tinch aholi halok bo‘lgan G‘azo urushi yakunlandi.
Tramp Isroil parlamentida urushning to‘xtaganini e’lon qildi. Shu jarayonda Jared Kushner Trampning Yaqin Sharq bo‘yicha vakili Stiv Uitkoff bilan birga muzokaralarda muhim rol o‘ynadi.
The Guardian ma’lumotlariga ko‘ra, Kushner boshqarayotgan Affinity Partners sarmoya fondi Saudiya Arabistoni, Qatar va BAA kabi davlatlardan milliardlab dollar investitsiya olgan. G‘azo urushidan keyin anklavda qurilish va tiklanish ishlari boshlanishi kutilmoqda va aynan bu fond asosiy investor sifatida katta foyda ko‘rishi mumkin.
Sobiq diplomatlar jurnalistlarga aytishicha, Kushner va Stiv Uitkoff G‘azoda keng ko‘lamli rekonstruksiya dasturini ilgari surmoqda. Loyiha doirasida yangi turar joylar, mehmonxonalar va port qurilishi rejalashtirilgan.
Xalqaro siyosat markazi vitse-prezidenti Mett Dass bu holatni manfaatlar to‘qnashuvi deb atadi va Tramp hamda uning atrofidagilar tinchlik jarayonini biznes imkoniyat sifatida ko‘rayotgan bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi. Oq uy esa bu ayblovlarni rad etdi.
Prezident ma’muriyati vakili Kerolayn Levitt Jared Kushnerni dunyo bo‘ylab tinchlik uchun harakat qilayotgan inson sifatida himoya qildi. Jared Kushner 1981-yilda tug‘ilgan, 2009-yilda Donald Trampning qizi Ivankaga uylangan.
Kushnerlar oilasi Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu bilan uzoq yillik yaqin munosabatlarga ega. Tramp prezidentligi davrida Jared Kushner Yaqin Sharq siyosatida muhim rol o‘ynagan.
Shuningdek, G‘azo aholisini Misr va Iordaniyaga ko‘chirish hamda anklavni “Yaqin Sharq Riverasi”ga aylantirish g‘oyasi aynan Jared Kushner tomonidan ilgari surilgani aytiladi. Bugun esa bu tinchlik rejasi ortida milliardlab dollarlik manfaatlar borligi savoli jahon miqyosida muhokama qilinmoqda.

Джаред Кушнер: за миром в Газе стоят коммерческие интересы
Британское издание The Guardian опубликовало новую информацию о зяте и близком советнике президента США Дональда Трампа Джареде Кушнере. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания, Кушнер выступал посредником в прекращении войны в секторе Газа, однако за этим процессом могут стоять крупные коммерческие интересы. 10 октября завершилась двухлетняя война в Газе, в ходе которой погибли тысячи мирных палестинцев.
Трамп объявил в израильском парламенте о прекращении войны. В этом процессе Джаред Кушнер вместе с представителем Трампа по Ближнему Востоку Стивом Уиткоффом сыграли важную роль в переговорах.
По информации The Guardian, инвестиционный фонд Affinity Partners, которым управляет Кушнер, получил инвестиции на миллиарды долларов от таких стран, как Саудовская Аравия, Катар и ОАЭ. После войны в Газе ожидается начало строительных и восстановительных работ в анклаве, и именно этот фонд может получить значительную прибыль в качестве основного инвестора.
Бывшие дипломаты сообщили журналистам, что Кушнер и Стив Уиткофф продвигают масштабную программу реконструкции в Газе. В рамках проекта планируется строительство новых жилых домов, отелей и порта.
Вице-президент Центра международной политики Мэтт Дасс назвал эту ситуацию конфликтом интересов и подчеркнул, что Трамп и его окружение могут рассматривать процесс мира как бизнес-возможность. Белый дом отверг эти обвинения.
Представитель администрации президента Кэролайн Левитт защитила Джареда Кушнера как человека, который стремится к миру во всем мире. Джаред Кушнер родился в 1981 году, в 2009 году женился на дочери Дональда Трампа Иванке.
Семья Кушнеров имеет многолетние тесные отношения с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. Во время президентства Трампа Джаред Кушнер играл важную роль в политике Ближнего Востока.
Также считается, что идея переселения населения Газы в Египет и Иорданию и превращения анклава в «Ближневосточную Ривьеру» была предложена именно Джаредом Кушнером. Сегодня вопрос о том, что за этим мирным планом стоят миллиардные интересы, обсуждается во всем мире.