Bu haqda Toronto Sun nashri xabar berdi. Karniyning bu bayonoti Kanadada keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Bir qator mahalliy nashrlar, jumladan Toronto Sun, uning shaxsiy qarashlarini Kanada milliy manfaatlaridan ustun qo‘yganini tanqid qildi. Nashrning fikricha, ayni paytda Vashington bilan murakkab munosabatlar mavjud bo‘lsa-da, Karni AQSh sobiq prezidenti Donald Trampning yaqin ittifoqchisi bo‘lgan Netanyahuga qarshi choralar ko‘rishni e’lon qilgan.
Nashr bu qarorni siyosiy sabablar bilan chiqarilgan shubhali sud hukmi deb atadi. Ma’lumot uchun, 2024-yil noyabrda Xalqaro jinoyat sudi Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu va sobiq mudofaa vaziri Yoav Galantni G‘azodagi harbiy jinoyatlar bo‘yicha rasman ayblab, ularni hibsga olish orderini bergan.
Kanada bu qarorni qo‘llab-quvvatlagan edi. Mark Karni o‘z bayonotida Kanada xalqaro huquq normalariga sodiq qolishini ta’kidlab, qonun ustuvorligi faqat so‘zda emas, amalda ham namoyon bo‘lishi kerakligini bildirdi.
Isroil tomoni esa Xalqaro jinoyat sudining qarorini qat’iyan rad etmoqda. Ularning fikricha, sud siyosiy bosim ostida ish olib bormoqda va uning hukmlari haqiqiy yuridik kuchga ega emas.
Mutaxassislar fikricha, Kanada rahbarining bu bayonoti G‘arb davlatlari o‘rtasida yangi siyosiy tortishuvlarga sabab bo‘lishi mumkin. Mark Karnining keskin pozitsiyasi Ottava va Vashington o‘rtasida yangi diplomatik muzokaralar boshlanishini talab qiladi.
Siyosiy tahlilchilar esa bu voqeani Kanada tashqi siyosatida yangi mustaqil yo‘nalish boshlanishining belgisi sifatida baholamoqda.

Премьер-министр Канады объявил о задержании Нетаньяху
Премьер-министр Канады Марк Карни заявил, что при визите премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху в страну его арестуют на основании ордера на арест, выданного Международным уголовным судом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило издание Toronto Sun. Заявление Карни вызвало широкое обсуждение в Канаде.
Ряд местных изданий, включая Toronto Sun, критиковали его за то, что он поставил свои личные взгляды выше национальных интересов Канады. По мнению издания, несмотря на сложные отношения с Вашингтоном, Карни объявил о мерах против Нетаньяху, который был близким союзником бывшего президента США Дональда Трампа.
Издание назвало это решение сомнительным судебным приговором, вынесенным по политическим мотивам. Для справки, в ноябре 2024 года Международный уголовный суд официально обвинил премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и бывшего министра обороны Йоава Галанта в военных преступлениях в Газе и выдал ордера на их арест.
Канада поддержала это решение. В своем заявлении Марк Карни подчеркнул, что Канада остается приверженной нормам международного права и что верховенство закона должно проявляться не только словами, но и на деле.
Израильская сторона категорически отвергает решение Международного уголовного суда. По их мнению, суд действует под политическим давлением, и его приговоры не имеют реальной юридической силы.
По мнению экспертов, заявление лидера Канады может вызвать новые политические разногласия среди западных стран. Жесткая позиция Марка Карни требует начала новых дипломатических переговоров между Оттавой и Вашингтоном.
Политические аналитики рассматривают это событие как знак начала нового независимого направления в внешней политике Канады.