Yaponiya siyosatida yangi koalitsiya tuzildi
Mamlakatning yetakchi Liberal-demokratik partiyasi (LDP) va Yaponiya Innovatsiya partiyasi 20-oktyabr kuni rasmiy koalitsiya tuzganini e’lon qildi. Bu yangilik mamlakat siyosiy hayotida muhim o‘zgarish sifatida qabul qilinmoqda.
Innovatsiya partiyasi rahbari Xirofumi Yosimura bayonotida ikki partiya birgalikda Yaponiyani rivojlantirishga intilishini ta’kidladi. Ularning fikricha, bu ittifoq mamlakat uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochadi.
Shu bilan birga, Yaponiyada 26 yil davom etgan siyosiy an’ana o‘zgarishga yuz tutdi. Oldin LDP buddistlar tashkiloti — Komeyto partiyasi bilan birga hukmronlik qilgan bo‘lsa, yangi rahbar Sanae Takaiti saylanishi ortidan Komeyto hukumat tarkibidan chiqishga qaror qildi.
LDP rahbarligiga saylovlar va yangi koalitsiya tuzilishi mamlakat siyosiy hayotida muhim burilish sanaladi. Sanae Takaiti Yaponiya tarixida birinchi ayol bosh vazir bo‘lishi mumkinligi bilan katta e’tibor qozondi.
Innovatsiya partiyasi bilan tuzilgan ittifoq uning g‘alabasini ta’minlagan bo‘lsa-da, parlamentda ko‘pchilik o‘rinlarni qo‘lga kiritish uchun hali ikki o‘rin yetishmaydi. Bu esa hukumat faoliyatida qiyinchiliklar yuzaga kelish ehtimolini oshiradi.
Kyodo agentligining xabar berishicha, Innovatsiya partiyasi vakillari hozircha yangi hukumat tarkibiga qo‘shilmaslikka qaror qilgan. Sanae Takaiti sobiq bosh vazir Sindzo Abe shogirdi bo‘lib, Britaniyaning sobiq bosh vaziri Margaret Tetcher siyosiy qarashlariga ham hurmat bilan qaraydi.
Associated Press ma’lumotlariga ko‘ra, Takaitining bosh vazirlikka kelishi mamlakatda gender tengligi sohasida sezilarli qadam sifatida ko‘rilmayapti. Ko‘plab feministlar uning ayrim qarashlarini konservativ deb baholamoqda.
Jumladan, u ayollarga nikohdan keyin familiyasini saqlab qolishga ruxsat berishga qarshi. Yaponiyada qonunchilikka ko‘ra, turmush qurgan juftliklar yagona familiyani tanlashi shart.
Shuningdek, Takaiti ayollarni Xrizantema taxti vorisligi ro‘yxatiga kiritish g‘oyasini ham qo‘llab-quvvatlamaydi. Yangi koalitsiyaning tuzilishi nafaqat siyosiy, balki madaniy burilish sifatida ham baholanmoqda.
Takaiti rahbarligi mamlakat uchun yangi siyosiy bosqich boshlanishining belgisi bo‘lishi mumkin. Bu o‘zgarishlar Yaponiya siyosati va jamiyatining kelajagi uchun muhim ahamiyatga ega.

В японской политике сформирована новая коалиция
Ведущая в стране Либерально-демократическая партия (ЛДП) и Партия инноваций Японии 20 октября официально объявили о создании коалиции. Эта новость воспринимается как важное изменение в политической жизни страны.
Лидер Партии инноваций Хирофуми Ёсимура в своем заявлении подчеркнул, что обе партии совместно стремятся к развитию Японии. По их мнению, этот союз откроет новые возможности для страны.
В то же время в Японии изменяется политическая традиция, существовавшая 26 лет. Ранее ЛДП вместе с буддийской организацией — партией Комэйто — находилась у власти, однако после избрания нового лидера Санаэ Такаити Комэйто решила выйти из состава правительства.
Выборы на пост лидера ЛДП и создание новой коалиции считаются важным поворотным моментом в политической жизни страны. Санаэ Такаити привлекла большое внимание как потенциально первая женщина-премьер-министр в истории Японии.
Хотя союз с Партией инноваций обеспечил ей победу, для получения большинства мест в парламенте пока не хватает двух мандатов. Это увеличивает вероятность возникновения трудностей в работе правительства.
По сообщению агентства Kyodo, представители Партии инноваций пока решили не присоединяться к новому правительству. Санаэ Такаити является учеником бывшего премьер-министра Синдзо Абэ и с уважением относится к политическим взглядам бывшего премьер-министра Великобритании Маргарет Тэтчер.
По данным Associated Press, приход Такаити к посту премьер-министра не рассматривается как значительный шаг в области гендерного равенства в стране. Многие феминистки оценивают некоторые её взгляды как консервативные.
В частности, она выступает против разрешения женщинам сохранять свою фамилию после замужества. Согласно законодательству Японии, супруги обязаны выбрать одну фамилию.
Кроме того, Такаити не поддерживает идею включения женщин в список наследников Хризантемового трона. Создание новой коалиции рассматривается не только как политический, но и как культурный поворот.
Лидерство Такаити может стать признаком начала нового политического этапа для страны. Эти изменения имеют важное значение для будущего японской политики и общества.