65 yoshli Deniz Bekon ismli ayol chuqur miya stimulyatsiyasi operatsiyasi vaqtida hushyor holda klarnet chaldi. Bu jarayon shifokorlarga uning miya faoliyati va harakat qobiliyatini real vaqt rejimida kuzatish imkonini berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Bekon ilgari nutq terapevti bo‘lib ishlagan, ammo 2014-yilda unga Parkinson kasalligi tashxisi qo‘yilgan. Keyinchalik uning harakatlari sekinlashib, mushaklarda qotishlar paydo bo‘lgan, shuningdek, klarnet chalish va boshqa faoliyatlarda qiyinchiliklar yuzaga kelgan.
Shu sababli u Londondagi klinikalardan birida chuqur miya stimulyatsiyasi amaliyotiga rozi bo‘ldi. To‘rt soat davom etgan operatsiya davomida bemor uxlatilmadi, faqat bosh terisi anesteziya qilindi.
Jarrohlar uning miyasiga maxsus elektrodlar o‘rnatib, elektr impulslari orqali harakat qobiliyatini yaxshilashga harakat qildilar. Neyrojarroh professor Keyomars Ashkanning so‘zlariga ko‘ra, elektrodlar o‘rnatilgach, Denizning barmoq harakatlari sezilarli yaxshilandi va u darhol klarnet chalishni boshladi.
Bu holat shifokorlarni hayratda qoldirdi. Bekon amaliyotdan keyin harakatlarining yengillashgani, barmoqlarining erkinroq harakat qilayotganini ta’kidladi.
U bu muvaffaqiyat nafaqat musiqa chalishda, balki yurish va raqsga tushishda ham yordam berishini bildirdi. Operatsiya vaqtida uning ko‘kragiga maxsus impuls generatori o‘rnatildi.
Bu qurilma 20 yilgacha faol ishlashi mumkin bo‘lib, miya signallarini kuzatib, zarur paytda avtomatik ravishda impulslarni boshqaradi. Professor Ashkanning ta’kidlashicha, chuqur miya stimulyatsiyasi Parkinson kasalligi bilan bog‘liq harakat buzilishlarini samarali boshqarishga imkon beradi va har bir bemor uchun individual tarzda moslashtiriladi.
Ushbu amaliyot nafaqat tibbiy muvaffaqiyat, balki inson ruhining kuchi va umidining yorqin namunasi bo‘ldi. Deniz Bekon og‘ir jarayon davomida musiqa orqali hayotga muhabbatini namoyish etdi.

Женщина, играющая на кларнете при болезни Паркинсона, операция
В городе Кроуборо в Великобритании была проведена уникальная медицинская операция. Об этом сообщил Zamin.uz.
65-летняя женщина по имени Дениз Бекон во время операции по глубокой стимуляции мозга играла на кларнете в сознании. Этот процесс позволил врачам в реальном времени наблюдать за активностью её мозга и способностью к движениям.
По данным, Бекон ранее работала логопедом, но в 2014 году ей был поставлен диагноз болезнь Паркинсона. Позже её движения замедлились, появились мышечные спазмы, а также возникли трудности с игрой на кларнете и другими видами деятельности.
По этой причине она согласилась на операцию глубокой стимуляции мозга в одной из клиник Лондона. Во время четырёхчасовой операции пациентка не была погружена в сон, была обезболена только кожа головы.
Хирурги установили в её мозг специальные электроды и пытались улучшить способность к движениям с помощью электрических импульсов. По словам нейрохирурга профессора Кейомарса Ашканни, после установки электродов движения пальцев Дениз значительно улучшились, и она сразу же начала играть на кларнете.
Этот случай удивил врачей. Бекон отметила, что после операции её движения стали легче, а пальцы двигаются свободнее.
Она сообщила, что этот успех поможет ей не только в игре на музыкальном инструменте, но и при ходьбе и танцах. Во время операции в её грудь был установлен специальный генератор импульсов.
Это устройство может работать до 20 лет, отслеживая сигналы мозга и автоматически управляя импульсами при необходимости. По словам профессора Ашканни, глубокая стимуляция мозга позволяет эффективно контролировать нарушения движений, связанные с болезнью Паркинсона, и адаптируется индивидуально для каждого пациента.
Эта операция стала не только медицинским успехом, но и ярким примером силы духа и надежды человека. Дениз Бекон в тяжёлый период своей жизни через музыку выразила свою любовь к жизни.