Luvrda 88 million yevrolik qimmatbaho buyumlar o‘g‘irlandi
Parij prokuraturasi ma’lumotlariga ko‘ra, Luvr muzeyida sodir etilgan yirik o‘g‘irlik Fransiyaga 88 million yevro zarar yetkazgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Parij prokurori Lor Bekko BFMTV telekanali orqali ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Luvr direktori yetkazilgan zararni 88 million yevroga baholagan.
Bu ulkan miqdor bo‘lsa-da, tarixiy zarar bilan taqqoslash mumkin emas. Fransiya Madaniyat vazirligi Financial Times nashriga bergan izohida o‘g‘irlangan zargarlik buyumlari sug‘urtalanmaganini ta’kidladi.
Sababi, Luvr muzeyi odatda sug‘urta siyosatini qo‘llamaydi, chunki Leonardo da Vinchining “Mona Liza” yoki “Buyuk Tanis sfenksi” kabi noyob asarlarning haqiqiy qiymatini aniq baholash imkonsizdir. Vazirlik vakilining aytishicha, davlat bunday hollarda o‘zini sug‘urtalovchi sifatida qabul qiladi, agar eksponatlar belgilangan xavfsiz sharoitda saqlansa.
Madaniyat vaziri Rashida Dati yakshanba kuni muzeydagi talonchilik haqida rasmiy bayonot berdi. Ma’lum bo‘lishicha, Napoleon III davriga oid sakkizta qimmatbaho buyum — diadema, jig‘a va marjonlar o‘g‘irlangan.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, o‘g‘rilar muzey jihozlarini yetkazib beruvchi bilan oldindan kelishgan bo‘lishi mumkin. Jinoyatdan so‘ng ular skuter va velosipedda voqea joyidan ketgani ma’lum qilindi.

В Лувре украли ценные предметы на сумму 88 миллионов евро
По данным прокуратуры Парижа, крупная кража в музее Лувра нанесла Франции ущерб в размере 88 миллионов евро. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил прокурор Парижа Лор Бекко в эфире телеканала BFMTV. По его словам, директор Лувра оценил нанесённый ущерб в 88 миллионов евро.
Хотя сумма огромна, её нельзя сравнивать с историческим ущербом. Министерство культуры Франции в комментарии для издания Financial Times подчеркнуло, что украденные ювелирные изделия не были застрахованы.
Причина в том, что музей Лувр обычно не применяет страховую политику, поскольку невозможно точно оценить реальную стоимость уникальных произведений, таких как «Мона Лиза» Леонардо да Винчи или «Великий сфинкс Таниса». По словам представителя министерства, государство в таких случаях выступает в роли страховщика, если экспонаты хранятся в установленных безопасных условиях.
Министр культуры Рашида Дати в воскресенье сделала официальное заявление по поводу ограбления в музее. Известно, что были украдены восемь ценных предметов эпохи Наполеона III — диадема, серьги и ожерелья.
По данным следствия, воры могли заранее договориться с поставщиком оборудования музея. После преступления сообщается, что они скрылись с места происшествия на скутере и велосипеде.