Yevropa va Ukraina urushni to‘xtatish rejasini tayyorlamoqda
Yevropa davlatlari va Ukraina joriy front chizig‘i bo‘yicha urushni to‘xtatish maqsadida yangi, 12 banddan iborat tinchlik rejasini ishlab chiqmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bloomberg agentligining xabariga ko‘ra, mazkur reja Kiyev va G‘arb davlatlari o‘rtasidagi muzokaralarning yangi bosqichiga aylanishi mumkin. Hujjatda Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi harbiy harakatlar amaldagi pozitsiyalar asosida to‘xtatilishi nazarda tutilgan.
Reja ijrosini nazorat qilish uchun AQSh prezidenti Donald Tramp raisligida maxsus Tinchlik Kengashi tashkil etilishi taklif etilgan. Ushbu kengash tinchlik kelishuvining bajarilishini ta’minlash, tomonlar o‘rtasidagi kelishmovchiliklarni bartaraf etish hamda xavfsizlik kafolatlarini amalga oshirish bilan shug‘ullanadi.
Bloomberg ma’lumotlariga ko‘ra, reja doirasida Ukraina xavfsizlik kafolatlariga ega bo‘ladi, Yevropa Ittifoqiga tezkor qo‘shilish imkoniyati yaratiladi va tiklanish dasturlari doirasida katta moliyaviy yordam taqdim etiladi. Hozirda hujjat rasman e’lon qilinmagan, ammo manbalarning aytishicha, Yevropa va Ukraina delegatsiyalari uni yaqin haftalarda muhokama qilishni rejalashtirmoqda.
Mutaxassislar ushbu tashabbusni urushni diplomatik yo‘l bilan barqaror to‘xtatishga qaratilgan muhim qadam deb baholamoqda. Shu bilan birga, Rossiyaning munosabati hozircha noma’lumligicha qolmoqda.
Tahlilchilar Trampning ehtimoliy ishtiroki Vashingtonning yangi tashqi siyosiy pozitsiyasini anglatishi va Yevropa xavfsizlik tizimini qayta shakllantirishga ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ta’kidlamoqda.

Европа и Украина готовят план прекращения войны
Европейские страны и Украина разрабатывают новый, состоящий из 12 пунктов, план мира с целью прекращения войны по текущей линии фронта. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентства Bloomberg, данный план может стать новым этапом переговоров между Киевом и западными странами. В документе предусмотрено прекращение военных действий между Украиной и Россией на основе существующих позиций.
Для контроля за выполнением плана предлагается создать специальный Совет мира под председательством президента США Дональда Трампа. Этот совет будет заниматься обеспечением выполнения мирного соглашения, разрешением разногласий между сторонами и реализацией гарантий безопасности.
Согласно информации Bloomberg, в рамках плана Украина получит гарантии безопасности, будет создана возможность быстрого присоединения к Европейскому союзу и предоставлена значительная финансовая помощь в рамках программ восстановления. В настоящее время документ официально не опубликован, однако, по словам источников, делегации Европы и Украины планируют обсудить его в ближайшие недели.
Эксперты оценивают эту инициативу как важный шаг, направленный на стабильное прекращение войны дипломатическим путем. При этом позиция России пока остается неизвестной.
Аналитики отмечают, что возможное участие Трампа может означать новую внешнеполитическую позицию Вашингтона и повлиять на перестройку системы безопасности Европы.