Nigeriyada yoqilg‘i tankeri portlashi 30 halok
Nigeriyaning g‘arbiy qismida yoqilg‘i tashuvchi tanker avariyaga uchrab, kuchli portlash sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu baxtsiz hodisa natijasida kamida 30 kishi halok bo‘ldi, yana 40 ga yaqin inson turli darajadagi kuyish jarohatlari bilan shifoxonaga yotqizildi. Hodisa Niger shtatining AgaYe-Bida avtomobil yo‘lida ro‘y berdi.
Dastlabki tergov ma’lumotlariga ko‘ra, yoqilg‘i tashuvchi tanker avariyaga uchraganidan so‘ng, mahalliy aholining ba’zilari tankerdagi yonilg‘ini olish maqsadida unga yaqinlashgan. Afsuski, ayni paytda portlash yuz berib, to‘kilgan yonilg‘i katta olovga aylangan.
Nigeriya yoqilg‘i tankerlari haydovchilari uyushmasi raisi Farux Muhammad Kavo hodisani tasdiqlab, shu oy davomida Niger shtatida shunga o‘xshash 30 ga yaqin voqea qayd etilganini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu fojialar aholini yoqilg‘i tashuvchilarga bog‘liq xavf-xatarlardan ogohlantirish zarurligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.
Portlash sabablari yuzasidan surishtiruv ishlari davom etmoqda. Tegishli organlar hodisaning to‘liq sabablarini aniqlash uchun barcha zarur chora-tadbirlarni ko‘rmoqda.

Взрыв топливного танкера в Нигерии 30 погибших
В западной части Нигерии произошла авария с топливным танкером, вызвавшая мощный взрыв. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате этого несчастного случая погибло не менее 30 человек, около 40 человек с различными степенями ожогов были госпитализированы. Инцидент произошёл на автомобильной дороге АгаЕ-Бида в штате Нигер.
По предварительным данным расследования, после аварии с топливным танкером некоторые местные жители приблизились к нему с целью забрать топливо. К сожалению, в этот момент произошёл взрыв, и разлившееся топливо вспыхнуло большим пламенем.
Председатель Ассоциации водителей топливных танкеров Нигерии Фарух Мухаммад Каво подтвердил инцидент и сообщил, что в этом месяце в штате Нигер было зафиксировано около 30 подобных случаев. По его словам, эти трагедии ещё раз показывают необходимость предупреждения населения о рисках, связанных с топливными перевозками.
Расследование причин взрыва продолжается. Соответствующие органы принимают все необходимые меры для полного выяснения обстоятельств происшествия.