Xitoylik olimlar Oyning Yerga qarama-qarshi tomonidan olingan tuproq namunalarini o‘rganib, unda noyob meteorit zarralari – karbon xondrit elementlarini topdilar. Bu haqda PNAS ilmiy jurnalida chop etilgan maqolada ma’lum qilindi.
Guanchjoudagi Geokimyo instituti mutaxassislari tomonidan olib borilgan tadqiqot natijalari shuni ko‘rsatadiki, karbon xondritlar suv va organik birikmalarga boy bo‘lgan kosmik jismlarda uchraydi. Ular asosan Quyosh tizimidan tashqaridan kelgan bo‘lib, Yerda kam uchraydi.
Bu topilma Oy va Yer tarixi haqidagi ilmiy qarashlarda yangi yo‘nalishlarni ochishi mumkin. Mutaxassislar fikricha, Oy ilgari o‘ylanganidan ko‘ra ko‘proq meteoritlar bilan to‘qnashgan bo‘lishi ehtimoli mavjud.
Bu esa Oy yuzasida suvning paydo bo‘lishi va uning kelib chiqish manbalarini aniqlashda muhim ahamiyatga ega. Shuningdek, karbon xondrit elementlarining mavjudligi Oyda suv izlari tarqalishi, uning evolyutsiyasi va geologik jarayonlarini chuqurroq tushunishga yordam beradi.
Mazkur namunalar Xitoyning Chang’e-6 missiyasi doirasida to‘plangan. 2024-yilning 3-mayida Oyga uchirilgan zond 2-iyun kuni janubiy qutbdagi Apollon krateriga muvaffaqiyatli qo‘ngan va u yerdan tuproq hamda tosh namunalarini olgan.
25-iyun kuni esa zond Yerga qayta qo‘ngan. Shu bilan Xitoy tarixda birinchi bo‘lib Oyning narigi, ya’ni Yer ko‘rinmaydigan tomonidan namunalar olib kelgan davlatga aylandi.
Bu missiya nafaqat ilmiy jihatdan, balki geosiyosiy nuqtai nazardan ham katta ahamiyatga ega. Mutaxassislar fikricha, ushbu kashfiyot kelgusidagi Oy tadqiqotlariga yangi bosqich olib kiradi va insoniyatning kosmosni anglash yo‘lida muhim qadam bo‘ladi.

Китай обнаружил уникальные углеродные частицы на поверхности Луны
В образцах лунного грунта были обнаружены неожиданные вещества, что привело к новым научным открытиям в этой области. Об этом сообщает Zamin.uz.
Китайские ученые, изучив образцы лунного грунта, взятые с обратной стороны Луны, обнаружили в них уникальные метеоритные частицы – углеродные хондриты. Об этом говорится в статье, опубликованной в научном журнале PNAS.
Результаты исследований, проведенных специалистами Геохимического института в Гуанчжоу, показывают, что углеродные хондриты встречаются в космических объектах, богатых водой и органическими соединениями. Они в основном приходят из-за пределов Солнечной системы и редко встречаются на Земле.
Это открытие может открыть новые направления в научных взглядах на историю Луны и Земли. По мнению специалистов, существует вероятность того, что Луна сталкивалась с метеоритами чаще, чем считалось ранее.
Это имеет важное значение для понимания появления воды на поверхности Луны и определения ее источников. Кроме того, наличие углеродных хондритов помогает глубже понять распространение следов воды на Луне, ее эволюцию и геологические процессы.
Данные образцы были собраны в рамках миссии Китая Chang’e-6. Зонд, запущенный на Луну 3 мая 2024 года, успешно приземлился 2 июня в кратере Аполлон на южном полюсе и взял образцы грунта и камней.
25 июня зонд вернулся на Землю. Таким образом, Китай стал первой страной в истории, которая доставила образцы с обратной стороны Луны, невидимой с Земли.
Эта миссия имеет большое значение не только с научной, но и с геополитической точки зрения. По мнению специалистов, это открытие откроет новую ступень в будущих исследованиях Луны и станет важным шагом человечества на пути к познанию космоса.