Zamfara qishloqlarida 73 kishi asirga olindi
Nigeriyaning Zamfara shtatida joylashgan ikkita qishloqda qurollangan guruh a’zolari tomonidan kamida 73 nafar fuqaroni asirga olish hodisasi sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, Buzugu va Rayau qishloqlarida yuz bergan hujum natijasida ko‘plab odamlar jarohatlangan. Hozirda tergov ishlari davom etmoqda va xavfsizlik kuchlari voqea joyiga yetib bordi.
Nigeriya oxirgi yillarda qurolli to‘dalar va ekstremistik guruhlarning faoliyati sababli jiddiy muammolarga duch kelmoqda. Ushbu guruhlar orasida “Boko Xaram” hamda ISHIDning G‘arbiy Afrikadagi bo‘limi ISWAP mavjud bo‘lib, ular mamlakatning turli hududlarida odam o‘g‘irlash, portlashlar va terrorchilik harakatlarini amalga oshirmoqda.
Qonunchilikda odam o‘g‘irlash jinoyati uchun o‘lim jazosi belgilangan bo‘lsa-da, bu jinoyat turi hanuz keng tarqalgan. Qurolli guruhlar asosan mamlakat shimolidagi qishloqlar, maktablar va yo‘lovchilarni nishonga olib, tovon puli talab qilish holatlari ko‘p uchraydi.

В деревнях Замфары взято в заложники 73 человека
В двух деревнях штата Замфара в Нигерии вооружённые группы захватили в заложники не менее 73 граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщениям местных СМИ, в результате нападения в деревнях Бузугу и Райау многие люди получили ранения. В настоящее время продолжается расследование, и силы безопасности прибыли на место происшествия.
В последние годы Нигерия сталкивается с серьёзными проблемами из-за деятельности вооружённых банд и экстремистских группировок. Среди них присутствуют «Боко Харам» и западноафриканское отделение ИГИЛ — ISWAP, которые осуществляют похищения людей, взрывы и террористические акты в различных регионах страны.
Хотя законодательством предусмотрена смертная казнь за похищение людей, этот вид преступлений остаётся широко распространённым. Вооружённые группы в основном нацеливаются на деревни, школы и пассажиров на севере страны, часто требуя выкуп.