Magomed Daudov Checheniston rahbari sifatida ko‘rsatildi
Oktyabr oyining boshida Grozniyda muhim tadbir bo‘lib o‘tdi, undan so‘ng Qodirovning o‘rinbosari haqida gap-so‘zlar ko‘paydi. Ayniqsa, Magomed Daudov Ramzan Qodirovning o‘rnini egallaydimi, degan savollar ko‘tarildi.
5 oktyabr kuni Grozniyda Checheniston hukumatining yangi binosi ochildi. Tadbirda mahalliy rahbarlar ishtirok etdi.
Grozniy meri va Checheniston hukumat raisi Magomed Daudov so‘zga chiqib, Ramzan Qodirov hamda uning otasi Ahmad Qodirovni maqtadi. Eslatib o‘tish kerakki, 5 oktyabr Ramzan Qodirovning tug‘ilgan kuni hisoblanadi.
Marosim davomida Magomed Daudov Ramzan Qodirovga «Checheniston qahramoni» unvonini topshirdi. Bu unvon Qodirovda ikkinchi marta berildi, chunki undan oldin u «Rossiya qahramoni» ordeniga ega edi.
Qodirovlar mukofotlar va ordenlarga boy shaxsdir. Qiziq jihati shundaki, Daudov unvon topshirish jarayonida o‘zini «Checheniston rahbari vazifasini bajaruvchi» deb taqdim etdi.
Bu esa ko‘pchilikning e’tiborini tortdi, chunki rasmiy ravishda Chechenistonda rahbar o‘zgarishi haqida hech qanday ma’lumot berilmagan. Agar Daudov vaqtincha rahbar bo‘lsa ham, bunday bayonotlar huquqiy jihatdan aniq bo‘lishi kerak edi.
Videolarda Daudovning aynan shu so‘zlariga urg‘u berilgani, uning o‘zini rahbar sifatida ko‘rsatishga urinayotgani haqida mish-mishlar avj oldi. Ramzan Qodirovning o‘rinbosari sifatida ko‘pincha Magomed Daudov nomi tilga olinadi.
Bu holat jamoatchilikda turli taxminlarga sabab bo‘lmoqda. Magomed Daudov Checheniston rahbari Ramzan Qodirovning eng yaqin odamlardan biri hisoblanadi.
U 45 yoshda, general-leytenant harbiy unvoniga ega, «Rossiya qahramoni» ordeni sohibi va Ukrainadagi urushda ishtirok etgan. Daudov Ahmad Qodirov davridan beri yuqori lavozimlarda ishlagan, Ramzan Qodirovning yaqin do‘stidir.
So‘nggi paytlarda Daudov «Qodirovning o‘rinbosari» sifatida ko‘proq ko‘rinish bermoqda. U 2022 yil may oyida Checheniston parlamenti spikeri lavozimidan ketib, hukumat raisi bo‘ldi.
Shundan so‘ng mahalliy rahbarlar bilan yig‘ilishlar o‘tkazib, o‘z imijini oshirishga qaratilgan faoliyat olib bormoqda. Ko‘pincha harbiy kiyimda ko‘rinadi, bu esa Ramzan Qodirovning ilgari rahbarlik qilgan davrini eslatadi.
Ramzan Qodirovning sog‘lig‘ida muammolar borligi ma’lum va u avvalgidek faol emas. U kichik o‘g‘li Adamga ko‘plab mukofotlar berib, uni ommalashtirishga harakat qilmoqda.
Bu holat ham uning salomatligiga shubha tug‘diradi. Magomed Daudovning Ramzan Qodirovga «Checheniston qahramoni» unvonini topshirishi Qozog‘istondagi prezident almashinuvi jarayonini eslatadi.
O‘sha yerda ham sobiq prezident nomi bilan bog‘liq o‘zgarishlar yuz bergan edi. Chechenistonda ham yaqin kelajakda o‘zgarishlar bo‘lishi mumkin.
Daudovning o‘zini «Checheniston rahbari vazifasini bajaruvchi» deb tanishtirishi bejiz emas. O‘tkir Jalolxonov tayyorladi.

Магомед Даудов показан как руководитель Чечни
В начале октября в Грозном прошло важное мероприятие, после которого участились разговоры о заместителе Кадырова. Особенно возникли вопросы, займет ли Магомед Даудов место Рамзана Кадырова.
5 октября в Грозном открылось новое здание правительства Чечни. В мероприятии приняли участие местные руководители.
Мэр Грозного и председатель правительства Чечни Магомед Даудов выступил с речью, в которой похвалил Рамзана Кадырова и его отца Ахмата Кадырова. Следует отметить, что 5 октября — день рождения Рамзана Кадырова.
Во время церемонии Магомед Даудов вручил Рамзану Кадырову звание «Герой Чечни». Это звание было присвоено Кадырову во второй раз, так как ранее он уже имел орден «Герой России».
Кадыровы — люди, богатые наградами и орденами. Интересно, что в процессе вручения звания Даудов представил себя как «исполняющий обязанности главы Чечни».
Это привлекло внимание многих, поскольку официально никаких сведений об изменении руководства в Чечне не сообщалось. Если Даудов действительно временно исполняет обязанности главы, такие заявления должны были быть юридически точными.
В видео особое внимание уделялось именно этим словам Даудова, появились слухи о том, что он пытается показать себя как руководителя. Имя Магомеда Даудова часто упоминается в качестве заместителя Рамзана Кадырова.
Эта ситуация вызывает различные предположения в обществе. Магомед Даудов считается одним из ближайших людей главы Чечни Рамзана Кадырова.
Ему 45 лет, он генерал-лейтенант, обладатель ордена «Герой России» и участвовал в войне на Украине. Даудов занимал высокие должности с времен Ахмата Кадырова и является близким другом Рамзана Кадырова.
В последнее время Даудов всё чаще появляется в роли «заместителя Кадырова». В мае 2022 года он ушёл с поста спикера парламента Чечни и стал председателем правительства.
С тех пор он проводит встречи с местными руководителями и ведёт деятельность, направленную на повышение своего имиджа. Часто появляется в военной форме, что напоминает о периоде руководства Рамзана Кадырова.
Известно, что у Рамзана Кадырова есть проблемы со здоровьем, и он уже не так активен, как раньше. Он старается популяризировать своего младшего сына Адама, награждая его многочисленными наградами.
Это также вызывает сомнения относительно его здоровья. Вручение Магомедом Даудовым звания «Герой Чечни» Рамзану Кадырову напоминает процесс смены президента в Казахстане.
Там тоже произошли изменения, связанные с именем бывшего президента. В Чечне в ближайшем будущем также могут произойти изменения.
То, что Даудов представил себя как «исполняющий обязанности главы Чечни», не случайно. Подготовил Откыр Жалолханов.