AQSh prezidenti Donald Tramp Rossiyaning “Rosneft” va “Lukoyl” kompaniyalariga qarshi yangi sanksiyalar joriy qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu chorani Rossiyani Ukraina bilan tinchlik kelishuviga majburlash uchun zarur deb bildirdi. Trampning fikricha, sanksiyalarni joriy etish vaqti allaqachon yetgan edi.
Shuningdek, Tramp Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan Budapeshtda bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan uchrashuvni bekor qildi. U Putinning muzokaralarda jiddiy yondashmayotganini ta’kidlab, har safar gaplashganda natija bo‘lmayotganini aytdi.
Tramp yangi sanksiyalar Rossiyani urushni to‘xtatishga undashiga umid qilmoqda. AQSh Moliya vaziri Skot Bessentning so‘zlariga ko‘ra, yangi sanksiyalar Rossiyaning urushni moliyalashtirayotgan kompaniyalariga qaratilgan.
Ushbu qaror Buyuk Britaniya va Yevropa Ittifoqining oldingi sanksiyalariga o‘xshashdir. Yevropa Ittifoqi 2027-yildan boshlab Rossiyadan suyuq gaz importini to‘xtatishni rejalashtirmoqda.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy AQShning yangi sanksiyalarini ijobiy qadam deb baholab, bu choralar Rossiyani muzokaralarga qaytishga majbur qilishi mumkinligini ta’kidladi. Bu sanksiyalar xalqaro hamjamiyatning Ukrainadagi vaziyatni hal qilishga bo‘lgan intilishining muhim qismi hisoblanadi.

Президент США Дональд Трамп ввел новые санкции против российских компаний «Роснефть» и «Лукойл». Об этом сообщает Zamin.uz.
Он заявил, что эта мера необходима, чтобы заставить Россию прийти к мирному соглашению с Украиной. По мнению Трампа, время для введения санкций уже настало.
Кроме того, Трамп отменил запланированную встречу с президентом России Владимиром Путиным в Будапеште. Он подчеркнул, что Путин не подходит к переговорам серьезно, и каждый раз, когда они общаются, нет никаких результатов.
Трамп надеется, что новые санкции побудят Россию прекратить войну. По словам министра финансов США Скотта Бессента, новые санкции направлены на компании, финансирующие войну России.
Это решение похоже на предыдущие санкции Великобритании и Европейского Союза. Европейский Союз планирует прекратить импорт сжиженного газа из России с 2027 года.
Президент Украины Владимир Зеленский оценил новые санкции США как позитивный шаг и отметил, что эти меры могут заставить Россию вернуться к переговорам. Эти санкции являются важной частью стремления международного сообщества разрешить ситуацию в Украине.