Ukraina yaqin kelajakda Tomahawk raketalariga ega bo‘ladi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy mamlakat yaqin kelajakda Tomahawk raketalariga ega bo‘lishi mumkinligini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U ta’kidlashicha, Ukraina hech qachon AQShning uzoq masofali qurollarini Rossiya hududiga zarba berish maqsadida ishlatmagan. Shu bilan birga, Kiyev o‘zining mahalliy ishlab chiqarilgan qurollari orqali 150 dan 3000 kilometrgacha bo‘lgan masofadagi obyektlarni nishonga olish imkoniyatiga ega ekanligini bildirdi.
Zelenskiy jurnalistlar bilan suhbatda har kuni yangi voqealar yuz berayotganini aytib, ehtimol ertaga Tomahawk raketalari Ukraina qurollari safiga qo‘shilishi mumkinligini ta’kidladi. Shuningdek, u Tramp va Putin o‘rtasidagi mumkin bo‘lgan uchrashuv Kiyev ishtirokisiz o‘tmasligini bildirdi.
Ukraina rahbari Rossiyaning energetika sohasiga qarshi yangi sanksiyalar joriy etilganini qayd etdi va Vengriyada Ukrainasiz hech qanday uchrashuv bo‘lmasligini ta’kidladi. Hozircha Tomahawk raketalari Ukraina qurollarida mavjud emas, ammo Zelenskiy bu boradagi natijalarni ijobiy deb baholadi.

Украина в ближайшем будущем получит ракеты Tomahawk
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что страна в ближайшем будущем может получить ракеты Tomahawk. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что Украина никогда не использовала дальнобойное оружие США для нанесения ударов по территории России. Вместе с тем Киев заявил, что обладает возможностью поражать объекты на расстоянии от 150 до 3000 километров с помощью собственного производства оружия.
В беседе с журналистами Зеленский отметил, что каждый день происходят новые события, и возможно, завтра ракеты Tomahawk могут пополнить арсенал украинских вооруженных сил. Также он заявил, что возможная встреча между Трампом и Путиным не состоится без участия Киева.
Глава Украины отметил введение новых санкций против энергетического сектора России и подчеркнул, что без Украины не будет никаких встреч в Венгрии. Пока ракеты Tomahawk не находятся на вооружении Украины, однако Зеленский оценил результаты в этом направлении положительно.