Ushbu yangi sanksiyalar ro‘yxatiga Markaziy Osiyo va yaqin hududlardagi bir qator banklar kiritildi. Xususan, VTB-Qozog‘iston banki, Tolubay banki, Yevroosiyo jamg‘arma banki (Qirg‘iziston), Dushanbe Siti banki, Spitamen banki hamda Tojikiston tijorat banki Yevropa Ittifoqining “qora ro‘yxatiga” qo‘shildi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston banklari ushbu sanksiyalar ro‘yxatiga kiritilmaganligi ma’lum qilindi. Bugun O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Bryusselga rasmiy tashrif bilan bordi.
Ertaga O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik haqidagi bitim imzolanishi rejalashtirilgan. Ushbu bitim ikki tomonlama munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Sanksiyalar va siyosiy jarayonlar mintaqaviy va xalqaro iqtisodiyotga ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi e’tiborga loyiqdir. Markaziy Osiyo davlatlari va ularning moliya tizimlari uchun bu qarorlarning iqtisodiy oqibatlari diqqat bilan kuzatilmoqda.

Европейская комиссия ввела санкции против банков Центральной Азии
Европейская комиссия официально утвердила 19-й пакет санкций против России. Об этом сообщает Zamin.uz.
В новый список санкций включены ряд банков из Центральной Азии и близлежащих регионов. В частности, в "черный список" Европейского союза вошли банк ВТБ-Казахстан, банк Толубай, Евразийский фондовый банк (Кыргызстан), банк Душанбе Сити, банк Спитамен и Таджикский коммерческий банк.
При этом сообщается, что банки Узбекистана не включены в данный список санкций. Сегодня Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев совершил официальный визит в Брюссель.
Завтра планируется подписание Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Европейским союзом. Это соглашение будет способствовать дальнейшему укреплению двусторонних отношений.
Стоит отметить, что санкции и политические процессы могут оказать влияние на региональную и международную экономику. Экономические последствия этих решений для стран Центральной Азии и их финансовых систем внимательно отслеживаются.