Tramp Isroilning G‘arbiy sohil anneksiyasiga qarshi chiqdi
AQSH prezidenti Donald Tramp Iordan daryosining G‘arbiy sohilini Isroil tomonidan anneksiya qilish rejasiga qat’iy qarshi ekanligini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu haqda “The Time” jurnaliga bergan intervyusida so‘zlagan. Trampning ta’kidlashicha, u arab davlatlari yetakchilariga ushbu masalada va’da bergan va bu va’dani buzish AQSHning mintaqadagi mavqeiga jiddiy zarar yetkazishi mumkin.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, Isroil G‘arbiy sohilni rasman qo‘shib olishga harakat qilsa, AQSH tomonidan berilayotgan barcha yordam to‘xtatilishi mumkin. U bunday qadamga yo‘l qo‘yilmasligini, chunki arab mamlakatlari AQSHga katta ko‘mak berganini ta’kidladi.
Mazkur intervyu 15-oktyabrda berilgan bo‘lsa-da, uning jurnalda chop etilishi Isroil parlamenti – Knesset G‘arbiy Sohilga oid qonun loyihasini birinchi o‘qishda qabul qilgan kuniga to‘g‘ri keldi. 22-oktyabrda qabul qilingan bu hujjat Isroilning G‘arbiy Sohildagi hududlarga suverenitetini joriy etishni nazarda tutadi.
Loyiha to‘liq kuchga kirishi uchun yana uch marta ovoz berishdan o‘tishi zarur. Bu qaror xalqaro maydonda keskin munozaralarga sabab bo‘ldi.
So‘nggi kunlarda Isroilda bo‘lgan AQSH vitse-prezidenti Jey Di Vens ham bu qonun loyihasini qattiq tanqid qildi. U buni siyosiy qadam emas, balki ahmoqona siyosiy harakat deb atadi va shaxsan o‘ziga haqorat sifatida qabul qilganini bildirdi.
Shuningdek, AQSH davlat kotibi Marko Rubio ham anneksiya rejalari Tramp ma’muriyati tomonidan ishlab chiqilgan G‘azo sektoridagi tinchlik rejalariga xavf tug‘dirishi mumkinligini ta’kidladi. Ma’lumot uchun, Isroil parlamenti joriy yil iyul oyida ham Iordan daryosining G‘arbiy sohilini “yahudiy xalqi tarixiy vatanining ajralmas qismi” deb e’tirof etgan hujjatni qabul qilgan.
Bu qaror xalqaro hamjamiyat tomonidan qattiq tanqid qilingan. 1967 yilgi urushdan keyin Isroil G‘arbiy sohil hududida noqonuniy turar joylar qurishni davom ettirmoqda.
Hozirga kelib, bu hududda 160 ga yaqin yahudiy manzilgohlari barpo etilgan va 700 mingdan ortiq yahudiy aholisi yashamoqda. Xalqaro tashkilotlar, jumladan BMT, bu qurilishlarni bosqinchilik va xalqaro huquqni buzish deb baholaydi.
2016-yil 23-dekabrda BMT Xavfsizlik Kengashi Isroildan ishg‘ol ostidagi Falastin yerlarida turar joylar qurishni darhol to‘xtatishni talab qilgan. “Peace Now” inson huquqlari tashkiloti ham Isroil hukumatining bu harakatlarini qoralab, G‘arbiy sohilni to‘liq ishg‘ol qilish maqsadida amalga oshirilayotganini bildirgan.
Shuningdek, 460 dan ortiq jahon yahudiy ziyolilari – olimlar, siyosatchilar va madaniyat vakillari tomonidan tarqatilgan bayonotda Isroildan ishg‘ol ostidagi Falastin hududlarida aparteid va genotsid siyosatiga barham berish talab qilingan. Tahlilchilar fikricha, Trampning bu bayonoti uning Isroilga qarshi pozitsiyaga o‘tganini anglatmaydi.
Aksincha, u Tel-Avivni strategik ittifoqchi sifatida qo‘llab-quvvatlashda davom etmoqda. Eslatib o‘tamiz, Tramp 2017-yil dekabr oyida Quddusni Isroil poytaxti sifatida tan olgan edi.
Bu qaror falastin ma’muriyati va Vashingtonning Yevropa ittifoqidagi hamkorlari tomonidan keskin tanqid qilingan. Hozirgi vaziyat esa yana keskinlashmoqda.
Isroilning yangi anneksiya harakatlari mintaqadagi tinchlik jarayonini murakkablashtirishi va G‘arbiy sohildagi ziddiyatlarni kuchaytirishi mumkinligi haqida xavotir bildirilyapti.

Трамп выступил против аннексии Западного берега Израилем
Президент США Дональд Трамп заявил о своем решительном несогласии с планом Израиля аннексировать Западный берег реки Иордан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он рассказал об этом в интервью журналу «The Time». По словам Трампа, он дал обещание лидерам арабских государств по этому вопросу, и нарушение этого обещания может серьезно навредить позиции США в регионе.
По словам президента, если Израиль официально попытается аннексировать Западный берег, вся помощь со стороны США может быть прекращена. Он подчеркнул, что такой шаг не будет допущен, поскольку арабские страны оказали значительную поддержку США.
Хотя интервью было дано 15 октября, его публикация в журнале совпала с днем, когда парламент Израиля — Кнессет — принял в первом чтении законопроект о Западном берегу. Этот документ, принятый 22 октября, предусматривает введение суверенитета Израиля над территориями Западного берега.
Для окончательного вступления закона в силу необходимо еще три голосования. Это решение вызвало острые споры на международной арене.
В последние дни в Израиле побывал вице-президент США Майк Пенс, который также резко раскритиковал этот законопроект. Он назвал его не политическим шагом, а глупым политическим действием и заявил, что воспринял это лично как оскорбление.
Кроме того, госсекретарь США Марко Рубио подчеркнул, что планы аннексии могут угрожать мирным планам администрации Трампа в секторе Газа. Для справки, в июле этого года парламент Израиля также принял документ, признающий Западный берег реки Иордан «неотъемлемой частью исторической родины еврейского народа».
Это решение было резко раскритиковано международным сообществом. После войны 1967 года Израиль продолжает незаконное строительство поселений на территории Западного берега.
На сегодняшний день в этом районе построено около 160 еврейских поселений, в которых проживает более 700 тысяч евреев. Международные организации, включая ООН, оценивают эти постройки как оккупацию и нарушение международного права.
23 декабря 2016 года Совет Безопасности ООН потребовал от Израиля немедленно прекратить строительство жилья на оккупированных палестинских землях. Правозащитная организация «Peace Now» также осудила действия израильского правительства, заявив, что они направлены на полную оккупацию Западного берега.
Кроме того, более 460 мировых еврейских интеллектуалов — ученых, политиков и деятелей культуры — распространили заявление с требованием прекратить политику апартеида и геноцида на оккупированных палестинских территориях. По мнению аналитиков, заявление Трампа не означает смену его позиции в отношении Израиля.
Напротив, он продолжает поддерживать Тель-Авив как стратегического союзника. Напомним, что в декабре 2017 года Трамп признал Иерусалим столицей Израиля.
Это решение было резко раскритиковано палестинской администрацией и европейскими партнерами Вашингтона. Текущая ситуация вновь обостряется.
Новые аннексийные действия Израиля вызывают опасения, что они могут осложнить процесс мирного урегулирования в регионе и усилить конфликты на Западном берегу.