Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy mamlakat hududining bir qarich yerini ham Rossiyaga berilmasligini qat’iy ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, Zelenskiy Ukraina yerining faqat ukrain xalqiga tegishli ekanligini va uni hech qanday bosqinchiga sovg‘a qilinmasligini bildirdi. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, Konstitutsiyada ham bu masala aniq bayon qilingan va hech kim undan chetga chiqishga haqli emas.
Zelenskiy bu fikrlarini AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp va Rossiya prezidenti Vladimir Putin o‘rtasida Ukraina ishtirokisiz o‘tkazilgan ehtimoliy muzokaralar fonida aytdi. U bunday kelishuvlarni qonuniy kuchga ega bo‘lmagan va yangi urush xavfini oshiradigan harakat deb baholadi.
Prezident urushni to‘xtatish zarurligini ta’kidladi, ammo buni amalga oshirishi lozim bo‘lgan tomon Rossiya ekanini aytdi. U o‘z yerlarini himoya qilishda doimiy kurashda bo‘lishlarini ma’lum qildi.
Shuningdek, Zelenskiy Ukraina hududiy yaxlitligi hech qachon muzokara mavzusi bo‘lmasligini va har qanday kelishuv mamlakat ishtirokisiz qabul qilinsa, u haqiqiy tinchlikka olib kelmasligini ta’kidladi. Prezidentning bu bayonotlari mamlakat suvereniteti va hududiy yaxlitligini himoya qilishga qaratilgan qat’iy pozitsiyani namoyon etadi.

Зеленский: Украинскую землю никому не отдадим
Президент Украины Владимир Зеленский категорически подчеркнул, что ни один клочок земли страны не будет передан России. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным местных СМИ, Зеленский заявил, что украинская земля принадлежит только украинскому народу и не будет подарена никакому захватчику. По словам президента, этот вопрос четко прописан в Конституции, и никто не имеет права отступать от этого.
Зеленский высказал эти мысли на фоне возможных переговоров между бывшим президентом США Дональдом Трампом и президентом России Владимиром Путиным без участия Украины. Он оценил такие соглашения как не имеющие законной силы и увеличивающие риск новой войны.
Президент подчеркнул необходимость прекращения войны, но отметил, что сторона, которая должна это сделать — Россия. Он заявил, что украинцы будут постоянно бороться за защиту своей земли.
Кроме того, Зеленский подчеркнул, что территориальная целостность Украины никогда не будет предметом переговоров, и любые соглашения, принятые без участия страны, не приведут к настоящему миру. Эти заявления президента демонстрируют твердую позицию по защите суверенитета и территориальной целостности страны.