Hindistonda noqonuniy portlovchilar ko‘rishni olib qo‘ydi
Hindistonning Madhya-Pradesh shtatida Divali bayramidan so‘ng fojiali voqea yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bayram vaqtida noqonuniy portlovchi o‘yinchoqlardan foydalanish natijasida 14 nafar bola ko‘rish qobiliyatidan mahrum bo‘ldi. Mahalliy ommaviy axborot vositalari bu xabarni tarqatdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, faqat Bhopal va Vidisha tumanlarida 120 dan ortiq bola turli darajadagi jarohatlar bilan shifoxonaga yotqizilgan. Shifokorlarning ma’lum qilishicha, ularning ayrimlarida ko‘zga zarar yetgan, 14 bola esa ko‘rishni tiklash imkoni bo‘lmagan darajada shikastlangan.
Hodisa “karbid qurol” deb ataluvchi uy sharoitida tayyorlangan portlovchi qurilma sabab bo‘lgan. Ushbu qurilma kalsiy karbid va suv aralashmasidan hosil bo‘lgan gaz yordamida portlaydi.
Portlash vaqtida uchgan metall yoki plastik bo‘laklar bolalarning ko‘zlari va yuzlariga og‘ir jarohat yetkazgan. Hindiston rasmiylari bunday qurilmalarni sotish va foydalanish oldindan taqiqlanganini eslatmoqda.
Ammo ayrim bozorlarda ular yashirincha sotilgan. Politsiya bir nechta sotuvchini ushlagan, ammo aholining talabiga ko‘ra hukumat nazoratni kuchaytirishi va jabrlanganlarga kompensatsiya to‘lashi zarur.
Mutaxassislar bayramlarda faqat sertifikatlangan, xavfsiz pirotexnika vositalaridan foydalanish kerakligini hamda bolalarni xavfli o‘yinlardan uzoqroq tutish lozimligini yana bir bor ta’kidlamoqda. Bu kabi fojialarning oldini olish uchun barcha choralar ko‘rilishi muhimdir.

В Индии запретили использование незаконных фейерверков
В индийском штате Мадхья-Прадеш после праздника Дивали произошла трагедия. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате использования незаконных взрывных игрушек во время праздника 14 детей лишились зрения. Об этом сообщили местные СМИ.
По данным, только в районах Бхопал и Видиша более 120 детей были госпитализированы с травмами различной степени тяжести. По словам врачей, у некоторых из них были повреждены глаза, а 14 детей получили травмы, при которых восстановление зрения невозможно.
Инцидент произошёл из-за взрывного устройства, изготовленного в домашних условиях, известного как «карбидное оружие». Это устройство взрывается за счёт газа, образующегося при смешивании кальций карбида и воды.
Во время взрыва металлические или пластиковые осколки причинили серьёзные травмы глаз и лиц детей. Индийские официальные лица напоминают, что продажа и использование таких устройств запрещены заранее.
Однако на некоторых рынках они продавались тайно. Полиция задержала несколько продавцов, но по требованию населения правительство должно усилить контроль и выплатить компенсации пострадавшим.
Специалисты вновь подчёркивают, что во время праздников следует использовать только сертифицированные и безопасные пиротехнические изделия, а детей необходимо держать подальше от опасных игр. Для предотвращения подобных трагедий важно принять все необходимые меры.