Isroil UNRWAning G‘azodagi yordamini ta’qiqladi
Ushbu qaror Xalqaro jinoiy sudning 22 oktyabrda Isroilga agentlik ishiga to‘sqinlik qilmaslik bo‘yicha qilgan chaqirig‘idan keyin qabul qilindi. Isroil vakili: “UNRWA endi hech qachon G‘azoga kirishiga yo‘l qo‘yilmaydi,” deb ma’lum qildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Isroil bu qaror haqida AQSh ma’muriyatini ham xabardor qilgan va agentlikning insonparvarlik yordamlariga aralashishiga qat’iyan qarshi ekanligini bildirgan. Hozirda UNRWA omborlarida minglab yuk mashinalariga yetadigan oziq-ovqat zaxiralari saqlanmoqda.
Bu zaxiralar G‘azo aholisini kamida uch oy davomida ta’minlashga imkon beradi. Shuningdek, vayrona bo‘lib qolgan hududlarda yashayotgan 1,3 million falastinlik uchun boshpana qurish materiallari ham tayyor holatda turibdi.
Biroq Isroilning ruxsati bo‘lmagani sababli, bu yordamlar aholi qo‘liga yetib bormayapti. Natijada minglab falastinliklar oziq-ovqat va boshpana yetishmovchiligi sababli qiyinchiliklarga duch kelmoqda.

Израиль запретил помощь UNRWA в Газе
Правительство Израиля официально запретило гуманитарную деятельность агентства ООН по помощи палестинским беженцам на Ближнем Востоке UNRWA в секторе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было принято после призыва Международного уголовного суда 22 октября не препятствовать деятельности агентства в Израиле. Представитель Израиля заявил: «UNRWA больше никогда не будет допущена в Газу».
По данным, Израиль также уведомил администрацию США об этом решении и выразил решительный протест против вмешательства агентства в гуманитарную помощь. В настоящее время на складах UNRWA хранится продовольствие, достаточное для тысяч грузовиков.
Эти запасы позволяют обеспечивать население Газы минимум на три месяца. Кроме того, подготовлены строительные материалы для жилья для 1,3 миллиона палестинцев, проживающих в разрушенных районах.
Однако из-за отсутствия разрешения Израиля эта помощь не доходит до населения. В результате тысячи палестинцев сталкиваются с трудностями из-за нехватки продовольствия и жилья.