Tailand qirollik sudining rasmiy bayonotiga ko‘ra, mamlakatning eng ehtiromli arboblaridan biri bo‘lgan qirolichaning onasi Sirikit uzoq davom etgan kasallik sabab 93 yoshida vafot etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning hayotdan ko‘z yumgani 2025-yil 24-oktyabr kuni Bangkokdagi kasalxonada, qon infeksiyasi natijasida sodir bo‘lganligi ma’lum qilindi. So‘nggi yillarda amaldagi qirol Maxa Vachiralongkornning onasi Sirikit jamoat oldida deyarli ko‘rinmagan, chunki u sog‘lig‘i bilan bog‘liq muammolarni boshdan kechirgan.
Uning vafoti munosabati bilan mamlakatda bir yillik motam e’lon qilindi va eng oliy darajadagi dafn marosimi o‘tkazilishi belgilandi. Sirikit Tailand xalqi qalbida chuqur hurmatga ega bo‘lgan shaxs edi.
Uning suratlari mamlakat bo‘ylab uylar, ofislar va jamoat joylarida osib qo‘yilgan. Uning tug‘ilgan kuni, 12-avgust, mamlakatda “Ona kuni” sifatida keng nishonlanadi.
Qirolicha Sirikit o‘z umrini qishloq aholisi hayotini yaxshilash, milliy urf-odatlarni saqlab qolish hamda atrof-muhitni muhofaza qilish kabi ezgu maqsadlarga bag‘ishlagan. U nafaqat o‘z mamlakati, balki butun Osiyo mintaqasida go‘zallik va nafislik ramzi hisoblangan.
Mashhur nashrlar, jumladan, Vanity Fair uni “Osiyolik Jeki Kennedi” deb atagan, Paris Match esa “barcha davrlarning eng go‘zal malikasi” sifatida tan olgan. Sirikit 1950-yilda qirol Pxumibol Adulyadetga turmushga chiqib, uch nafar qiz va bir o‘g‘ildan iborat oliyjanob oilani tarbiyalagan.
U Bangkokdagi zodagonlar oilasidan bo‘lib, o‘z davrida xalq mehrini qozongan eng nufuzli qirollik vakillaridan biri bo‘lgan.

Королева Таиланда Сирикит объявлена умершей
По официальному заявлению королевского суда Таиланда, мать королевы, одна из самых уважаемых фигур страны, Сирикит скончалась в возрасте 93 лет после продолжительной болезни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что она умерла 24 октября 2025 года в больнице Бангкока в результате инфекции крови. В последние годы мать действующего короля Маха Вачиралонгкорна, Сирикит, почти не появлялась на публике из-за проблем со здоровьем.
В связи с её смертью в стране объявлен год траура, а также запланировано проведение похоронной церемонии на высшем уровне. Сирикит была глубоко уважаемой личностью в сердцах народа Таиланда.
Её фотографии развешаны по домам, офисам и общественным местам по всей стране. Её день рождения, 12 августа, широко отмечается в стране как «День матери».
Королева Сирикит посвятила свою жизнь благородным целям, таким как улучшение жизни сельского населения, сохранение национальных традиций и охрана окружающей среды. Она была символом красоты и изящества не только в своей стране, но и во всём азиатском регионе.
Известные издания, включая Vanity Fair, называли её «азиатской Жаклин Кеннеди», а Paris Match признавал её «самой красивой королевой всех времён». Сирикит вышла замуж за короля Пхумибола Адульядета в 1950 году и воспитала благородную семью из трёх дочерей и одного сына.
Она происходила из аристократической семьи Бангкока и была одним из самых влиятельных представителей королевской семьи, снискавших любовь народа в своё время.