Yaponiya klon cho‘chqalardan organ ko‘chiradi
PorMedTec nomli startap 2027-yilgacha insonlarga organ ko‘chirib o‘tkazish maqsadida maxsus klonlangan cho‘chqalarni yetishtirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda “Nikkei Asia” nashri xabar berdi.
PorMedTec kompaniyasi AQShdagi biotexnologiya sohasidagi eGenesis kompaniyasi bilan hamkorlikda oddiy cho‘chqalarning hujayralaridan foydalanib, ularning genetik nusxalarini yaratadi. Jarayon davomida cho‘chqalarning DNKsi inson organizmi tomonidan rad etilish ehtimolini kamaytirish uchun o‘zgartiriladi.
Loyiha doirasida Osaka shahrida maxsus ferma quriladi. Bu fermada yiliga kamida 100 ta klonlangan cho‘chqa yetishtirish ko‘zda tutilgan.
Hayvonlar yetarlicha o‘sgach, ularning organlari tibbiyot markazlariga transplantatsiya uchun yuboriladi. Ferma zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlanadi.
Sun’iy intellekt tizimiga ega kuzatuv kameralari orqali cho‘chqalarning harorati, harakati va sog‘ligi doimiy nazorat qilinadi. Tahlilchilarning fikricha, cho‘chqalarning organlari inson organlariga o‘lcham va tuzilish jihatidan juda yaqin bo‘lib, kelajakda ular inson organlarini almashtirishda muhim manbaga aylanishi mumkin.
2023-yil fevral oyida Meiji universiteti va eGenesis kompaniyasi Yaponiyada ilk bor uchta klonlangan cho‘chqani inson organi transplantatsiyasi uchun yaratganini e’lon qilgan. Keyinchalik, o‘sha yilning noyabrida yapon olimlari cho‘chqaning buyragini maymunga muvaffaqiyatli ko‘chirib o‘tkazishga erishgan.
PorMedTec loyihasi 2017-yilda Meiji universiteti tomonidan ishga tushirilgan bo‘lib, uning asosiy maqsadi regenerativ tibbiyot yo‘nalishida yangi biomateriallar yaratish va jahon tibbiyotining rivojiga hissa qo‘shishdir. Shu bilan birga, yaqinda Xitoy olimlari dunyoda ilk bor insonga cho‘chqaning o‘pkasini ko‘chirib o‘tkazish tajribasini amalga oshirdi.
Bu muvaffaqiyat Guanchjou shahridagi tibbiyot markazida amalga oshirildi. Hayvon genlari CRISPR texnologiyasi yordamida o‘zgartirilgan bo‘lib, olti ta gen tahrirlangan.

Япония пересаживает органы от клонированных свиней
Стартап PorMedTec планирует к 2027 году выращивать специально клонированных свиней для пересадки органов людям. Об этом сообщает издание «Nikkei Asia».
Компания PorMedTec совместно с американской биотехнологической компанией eGenesis создает генетические копии обычных свиней, используя их клетки. В процессе ДНК свиней модифицируется, чтобы снизить вероятность отторжения их организмом человека.
В рамках проекта в городе Осака будет построена специальная ферма. На этой ферме планируется выращивать не менее 100 клонированных свиней в год.
Когда животные достаточно вырастут, их органы будут отправлены в медицинские центры для трансплантации. Ферма будет оснащена современными технологиями.
С помощью камер с системой искусственного интеллекта будет постоянно контролироваться температура, движение и здоровье свиней. По мнению аналитиков, органы свиней очень близки к человеческим по размеру и структуре, и в будущем они могут стать важным источником для замены человеческих органов.
В феврале 2023 года Университет Мейдзи и компания eGenesis впервые в Японии объявили о создании трёх клонированных свиней для трансплантации человеческих органов. Позже, в ноябре того же года, японские учёные успешно пересадили почку свиньи макаке.
Проект PorMedTec был запущен в 2017 году Университетом Мейдзи, его основная цель — создание новых биоматериалов в области регенеративной медицины и вклад в развитие мировой медицины. В то же время недавно китайские учёные впервые в мире провели эксперимент по пересадке человеку лёгкого свиньи.
Этот успех был достигнут в медицинском центре города Гуанчжоу. Гены животного были изменены с помощью технологии CRISPR, при этом было отредактировано шесть генов.
По мнению учёных, такие научные эксперименты в будущем сыграют важную роль в решении проблемы нехватки донорских органов и расширят возможности спасения человеческой жизни.