Rossiya Kiyev va hududlarga raketa zarbalari berdi
Rossiya tungi hujumda Kiyev va Ukraina hududlariga raketa hamda dron zarbalari amalga oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, hujum natijasida ikki kishi halok bo‘ldi, 13 kishi jarohat oldi. Zarba berilgan hududlarda, jumladan bolalar bog‘chasida yong‘inlar yuzaga keldi.
Ukraina bosh vaziri Yuliya Sviridenko hujumlarning fuqarolik va energetika obyektlariga qaratilganini ta’kidladi. Unga ko‘ra, Rossiya qish mavsumida insonparvarlik inqirozini yuzaga keltirishga urinyapti.
Rossiya Mudofaa vazirligi hujumlarning Ukraina harbiy-sanoat majmuasi va energetika infratuzilmasiga qaratilganini ma’lum qildi. Shuningdek, Rossiya tomoni 121 ta Ukraina dronini urib tushirganini, ulardan yettitasi Moskvaga qarab uchayotganini bildirdi.
Kiyevda katta tutun bulutlari ko‘tarilib, o‘t o‘chiruvchilar yong‘inlarni bartaraf etish ishlarini davom ettirmoqda. Yil boshidan buyon Rossiya 770 ta ballistik raketa va 50 dan ortiq “Kindjal” raketasini uchirgan.
Ukraina havo kuchlari 9 ta raketaning 4 tasini va 62 ta drondan 50 tasini yo‘q qildi. Shu bilan birga, mamlakat bo‘ylab 11 ta obyektga zarba berildi.
Rasmiylar aholiga hushyor bo‘lishni va xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilishni eslatmoqda. Bu holat hududdagi vaziyatning murakkabligini ko‘rsatib, tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun ehtiyot choralarini kuchaytirishni talab etadi.

Россия нанесла ракетные удары по Киеву и регионам
Россия в ночном нападении нанесла ракетные и дроновые удары по Киеву и территориям Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным, в результате нападения погибли двое, 13 человек получили ранения. В поражённых районах, в том числе в детском саду, возникли пожары.
Премьер-министр Украины Юлия Свириденко подчеркнула, что удары были направлены по гражданским и энергетическим объектам. По её словам, Россия пытается вызвать гуманитарный кризис в зимний период.
Министерство обороны России заявило, что удары были направлены по военно-промышленному комплексу и энергетической инфраструктуре Украины. Также российская сторона сообщила, что сбила 121 украинский дрон, из которых семь направлялись в сторону Москвы.
В Киеве поднялись большие облака дыма, пожарные продолжают ликвидировать пожары. С начала года Россия запустила 770 баллистических ракет и более 50 ракет «Кинжал».
Воздушные силы Украины уничтожили 4 из 9 ракет и 50 из 62 дронов. При этом по территории страны было нанесено 11 ударов по объектам.
Официальные лица напоминают населению быть бдительными и строго соблюдать правила безопасности. Эта ситуация показывает сложность обстановки в регионе и требует усиления мер предосторожности для обеспечения мира и стабильности.