Luvr muzeyi qimmatbaho eksponatlarni omborga ko‘chirdi
Reuters agentligining xabar berishicha, o‘tgan haftada yuz bergan o‘g‘irlik voqeasidan so‘ng muzey o‘zining eng qimmatbaho eksponatlaridan bir qismini Fransiya bankining maxsus omboriga ko‘chirdi. Apollon galereyasida saqlanadigan noyob durdonalar 24-oktyabr kuni politsiya nazorati ostida bankning yer ostidagi omboriga yetkazildi.
Ushbu ombor Sena daryosining o‘ng sohilida, Luvrdan atigi 500 metr uzoqlikda joylashgan va mamlakatning oltin zaxiralari ham shu yerda saqlanadi. Hozircha na Luvr muzeyi, na Fransiya banki rasmiy bayonot bermagan.
Eslatib o‘tish kerakki, 19-oktyabr kuni muzeydan taxminan 102 million dollar qiymatidagi sakkizta qimmatbaho buyum o‘g‘irlangan edi. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, noma’lum shaxslar ish vaqti davomida kran yordamida muzeyning yuqori qavatiga kirib, oynadan ichkariga tushishgan va javohirlarni olib, mototsikllarda qochib ketishgan.
Bu jarayon atigi to‘rt daqiqa davom etgan. O‘g‘irlikni amalga oshirganlar xodim libosida bo‘lganligi ham aniqlangan.
Ushbu voqea nafaqat Fransiyada, balki butun dunyoda katta shov-shuvga sabab bo‘ldi. Mahalliy ommaviy axborot vositalari ko‘plab fransuz fuqarolari va madaniyat arboblari ushbu voqeani milliy sharmandalik sifatida baholaganini bildirgan.
Hukumat esa madaniy boyliklarni himoya qilish bo‘yicha qo‘shimcha xavfsizlik choralarini joriy etishni boshladi. Luvr muzeyining tarixida bunday yirik o‘g‘irlik holatlari juda kam uchragan.
Ammo so‘nggi voqea Fransiyaning madaniy merosi va qimmatbaho eksponatlarning xavfsizligini ta’minlash masalasini yana bir bor jiddiy muhokama qilishga sabab bo‘ldi.

Музей Лувр переместил ценные экспонаты в хранилище
По информации агентства Reuters, после кражи, произошедшей на прошлой неделе, музей перевез часть своих самых ценных экспонатов в специальное хранилище Банка Франции. Уникальные драгоценности, хранящиеся в галерее Апполона, 24 октября были доставлены под контролем полиции в подземное хранилище банка.
Это хранилище расположено на правом берегу реки Сены, всего в 500 метрах от Лувра, и там же хранятся золотые резервы страны. Пока ни музей Лувр, ни Банк Франции не сделали официальных заявлений.
Напомним, что 19 октября из музея были украдены восемь ценных предметов общей стоимостью около 102 миллионов долларов. По данным следствия, неизвестные лица во время работы проникли на верхний этаж музея с помощью крана, спустились внутрь через окно, забрали драгоценности и скрылись на мотоциклах.
Этот процесс занял всего четыре минуты. Также было установлено, что преступники были одеты в форму сотрудников.
Это событие вызвало большой резонанс не только во Франции, но и во всем мире. Местные СМИ сообщили, что многие французы и деятели культуры оценили произошедшее как национальный позор.
Правительство начало вводить дополнительные меры безопасности для защиты культурных ценностей. В истории музея Лувр такие крупные кражи встречались очень редко.
Однако последний инцидент вновь вызвал серьезное обсуждение вопросов охраны культурного наследия Франции и безопасности ценных экспонатов.